Na severu Moravy bude zřejmě dál vládnout koalice ČSSD a KSČM. Prý se osvědčila

Oranžovo-rudá koalice zřejmě bude příští čtyři roky vládnout Moravskoslezskému kraji. ČSSD a KSČM totiž získaly většinu mandátů a k tomu, aby měly stabilní většinu, nepotřebují jiného partnera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební debata Martina Veselovského z Moravskoslezského kraje. Miroslav Novák z ČSSD | Foto: Radim Beznoska

Z celkových 65 mandátů získala ČSSD 24 křesel, KSČM 20, občanští demokraté devět křesel. O dvě méně má KDU-ČSL. Nově v krajském úřadě usednou s pěti zástupci Nezávislí.

O podobě nové krajské vlády budou sociální demokraté, jako vítězové voleb, jednat už zítra. Podle budoucího moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka je spojení s komunisty logické.

„Zatím to vypadá tak, že kromě koalice sociální demokracie a komunistů žádná jiná alternativa v podobě dvoukoalice nepřipadá v úvahu. Musela by to být minimálně trojkoalice. A koalice ČSSD a KSČM se v uplynulých čtyřech letech osvědčila a každý správný kočí nepřepřahá, když je kůň v zápřahu,“ uvedl.

Ostravský politolog Tomáš Jarmara ale upozorňuje, že není radno podceňovat ani větší vliv KSČM, která si zřejmě bude nárokovat lepší pozice.

„Výsledky naznačují, že krajská politika zůstane na stejné úrovni, protože současná krajská koalice komunistů a sociálních demokratů zůstane. Možná poměr mezi stranami se trochu vyrovná, protože přece jenom ten zisk komunistů fakticky tu stranu posouvá do partnerského vztahu vůči sociální demokracii, zatímco předtím byli slabším koaličním partnerem,“ říká politolog.

Ivana Šuláková, F. Tichý, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme