Na slatiňanském zámku se návštěvníci ponoří do historie Velké pardubické

Pardubice o víkendu čeká dostihový svátek, fanoušci a znalci koní by si ale měli najít cestu také do Slatiňan. Tamní zámek připravil mimořádné prohlídky, které poodhalí historii a největší zajímavosti spojené s Velkou pardubickou. Nejslavnější český dostih tady totiž zanechal velmi výraznou stopu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi exponáty je i dres vítěze Velké liverpoolské z roku 1883 | Zdroj: ČTK

Speciální prohlídková trasa je určená především náročnějším návštěvníkům, říká kastelán Státního zámku Slatiňany Jaroslav Bušta.

„Den před Velkou pardubickou zámek pořádá netradiční procházky hipologickou expozicí s paní inženýrkou Lenkou Gotthardovou, odbornicí přes koně. Bude to prohlídka zaměřená především na koně Kinských, na letošní dvousté výročí Oktaviána Kinského a samozřejmě nebudou chybět ani zajímavé informace z prostředí Velké pardubické. Je to pro návštěvníky, kteří se chtějí dozvědět něco navíc,“ prozradil kastelán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavé exponáty ve slatiňanském zámku si prohlédl i reportér Josef Kopecký

Návštěvníci mohou narazit na opravdové unikáty. Mezi ně patří i originální žokejský dres Karla Kinského, ve kterém jako vůbec první cizinec v roce 1883 vyhrál Velkou národní v Liverpoolu. Šlechtic ale také zanechal výraznou stopu na nejslavnějším českém dostihu. Jeho kůň ve Velké pardubické zvítězil na začátku 20. století.

„Karel Kinský pocházel z Heřmanova Městce, heřmanoměstecký zámek po druhé světové válce nebyl určen ke zpřístupnění, a tak se jeho vybavení rozvezlo různě po zemi a část byla odvezena do slatiňanského zámku, včetně tohoto nádherného unikátního dresu,“ doplnil Jaroslav Bušta.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme