Na sněhu bouraly stovky aut. Přechod v Harrachově zůstává uzavřen pro kamiony

Prudká stoupání, zatáčky a lesní úseky zvyšují riziko nehody téměř na celém území České republiky. Hustě sněží, silnice namrzají a předpověď na příští hodiny se nijak výrazně nemění. Policisté od rána řeší stovky nehod. Pro veškerou nákladní dopravu je až do středečního rána uzavřený hraniční přechod v Harrachově na Semilsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřená silnice z Tanvaldu na Jablonecku do Harrachova | Zdroj: ČTK

Kamionům byl během dne vjezd do Polska asi na hodinu a půl zastaven i na přechodu v Náchodě. Na dálnici D2 zase nemohly kamiony přes Lanžhot na Slovensko a do Maďarska.

Policisté zaznamenali stovky nehod, v jednu chvíli jich bylo dokonce až 150. Při jedné zemřela starší žena, když do jejího auta narazil hasičský jeřáb. V Karlově Studánce se srazila dodávka s linkovým autobusem, zraněni byli tři lidé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Náchodsku měli problémy hlavně řidiči kamionů, natáčel s nimi Ondřej Vaňura

Dopravní komplikace jsou na mnoha místech po celém Královéhradeckém kraji, jak odpoledne Radiožurnálu potvrdil Udo Ertner z trutnovské policie.

„Od dopoledních hodin, kdy začalo sněžit, došlo na okrese Trutnov ke dvěma desítkám dopravních nehod. Několik úseků silnic je zcela neprůjezdných."

„Jedná se o stoupání z Trutnova směrem na Jaroměř, část komunikace z Choustníkova Hradiště na Kocbeře a Trutnov a další horské úseky, kde vozidla nemohou vyjet . Policie ČR v Trutnově žádá všechny řidiče, aby s ohledem na aktuální vývoj počasí vyjížděli jen v nejnutnější ch případech,“ dodal Ertner.

Na Náchodsku od rána napadlo přibližně 15 centimetrů sněhu, na silnicích leží sníh nebo sněhová břečka a vespod jsou vozovky často ještě namrzlé. Hlavně kamiony mají ve stoupáních značné potíže.

Hustě sněží téměř po celém území a na dálnici D11 u obce Praskačka v Pardubickém kraji byl kvůli nehodě tří aut neprůjezdný levý jízdní pruh. Na Chrudimsku jsou téměř ve všech stoupáních uvízlé kamiony, které brzdí provoz.

Střední Evropu sužují přívaly sněhu, doprava kolabuje

Číst článek

Policisté v kraji dnes už zasahovali u 30 nehod. Silničáři také upozorňují na sněhové jazyky na Moravskotřebovsku. A situace se jen tak nezlepší. Meteorologové očekávají další sněžení i v noci a zítra.

Silničáři se nezastaví ani na Plzeňsku, kde se na mnoha silnicích se tvoří led, na kterém už havarovalo několik vozů. Nejhůře sjízdné jsou silnice na severním a jižním Plzeňsku a Rokycansku. Podle silničářů se ale dají problémy postupně očekávat ve všech okresech.

Posypové vozy ošetřují všechny důležité tahy, ale tam, kde mohou sypat jen drtí, auta rychle sníh ujezdí, vytvoří se zledovatělá vrstva a dochází k nehodám. Tam, kde se solí, je podle silničářů mokro nebo sněhová břečka.

Od půl čtvrté stojí v garážích jihlavských krajských hasičů speciální vyprošťovací vůz zapůjčený z Hlučína. Přijel pro případ komplikací se sněhem, který už několik hodin vytrvale padá na silnice Vysočiny. Kalamita v tom pravém slova smyslu se ale podle silničářů nekoná, i když jsou v terénu skoro všechny jejich vozy. Kromě kamionů zvládají řidiči i cestáři situaci bravurně.

Policisté od rána řeší desítky nehod na silnicích | Foto: ČTK

Dopravní policie zatím neregistruje vážnější nehody, i když třeba v Nové vsi u Batelova havaroval kamion, ze kterého navíc vytekly provozní kapaliny. Kamiony mají problémy od samého rána. Stály na tradičních místech, jako je Vílanec, havlíčkobrodské kopce, kostelecký a další. Nikde se ale nemusela doprava zastavit.

Další místa by měla být podle cestářů bez větších problémů sjízdná. Sněžení na Vysočině pozvolna ustává a klidná situace by měla vydržet po celou noc.

Pod několika centimetrovou vrstvou sněhu je i jižní Morava. Silničáři tam mají stále v terénu veškerou dostupnou techniku.

Ve Znojmě už po poledni sněžit přestalo. Silničáři podle informací z dispečinku nyní vozovky pluhují a znovu sypou inertním posypem. Na silnicích by neměly být výraznější problémy ani pro kamiony.

Řidiči ale musejí počítat s tím, že to na některých úsecích může klouzat. Policie ve Znojmě od rána řešila několik dopravních nehod, které se obešly bez zranění. Kolem půl druhé byl také znovu obnoven provoz pro kamiony na hraničním přechodu v Lanžhotě na Břeclavsku na dálnici D2.

Jana Kosová, Alžběta Havlová, Olga Štrejbarová, mta, Ondřej Vaňura, Jiří Fremuth, Alena Kusáková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme