Na Štědrý den nesmí v ruské rodině chybět na stole ryba. A to nejen kapr, ale třeba i slaneček

Představa, že Rusové, kteří žijí v České republice, slaví vánoční svátky tak, jako v Rusku, není možná úplně přesná. Valentina Lvovna Halbichová žije v České Lípě bezmála třicet let. Za tu dobu se z jejích Vánoc stala směs českých i ruských. České vánoční tradice se jí líbí víc. I proto, že sehnat v lednu, kdy v Rusku nosí dárky Děda Mráz, vánoční jedličku, není snadné. Z ruských vánočních tradic se v její domácnosti zachovaly hlavně ty kulinářské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slanečci | Foto: Pavel Novák

Součástí ruské štědrovečerní tabule je i vinigret. Bezmasý salát z brambor, zelí, červené řepy, mrkve a cibulky, zalitý slunečnicovým olejem.

„Na štědrovečerní večeři se podává více jídel. Děláme ‚slanečka pod kožichem‘, toho jsme taky včera měli, děláme i rybí polévku. Ten ‚slaneček pod kožichem‘ jsou slanečkové filety a na tom nastrouhaná zelenina - uvařené brambory, mrkev, červená řepa a zalité to je zálivkou,“ říká Valentina Lvovna, která žije v České republice 27 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vypadají Vánoce v ruské rodině, zjišťoval redaktor Tomáš Mařas

„Když jsem sem přijela, tak se v Rusku Vánoce neslavily a mě se moc líbilo, že se tady slaví až tři dni. Všichni se na to tak těší. U nás to bylo vždycky skromnější. My slavíme v termínu, kdy jsou české svátky a 6., 7. ledna si připomeneme ruské svátky. Příbuzní nám volali včera a budou volat i 6., no a my jim taky popřejeme k ruským Vánocům,“ doplňuje.

O vánočních svátcích v rodině hrají na kytaru ruské písně. Tradiční ruský stromeček, jolka, nechybí ani u rodiny Valentiny Lvovny. „My zdobíme jenom jedličku. Mě tady překvapilo, že některé rodiny mají borovičku, ale u nás se vždycky zdobí jenom jedlička."

Jolka se od českého vánočního stromku příliš neliší. Jsou na ní pověšené skleněné ozdoby - koule, děda Mráz, Sněhurka a nechybí ani ozdoba ve tvaru semaforu. „V Rusku se dárky dávají navzájem na Nový rok a na Vánoce dostávají dárky pouze děti. Příští den, 7. ledna, najdou pod stromečkem dárky pouze děti. To je překvapení, které si pak rozbalí."

V rodině Valentiny Lvovny Halbichové se neslaví typicky ruské Vánoce. Je to i z praktických důvodů. Pokud by chtěli slavit Vánoce 6. ledna, znamenalo by to po Novém roce jít někam sehnat vánoční stromeček.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme