Na Šumavě by se mohla obnovit těžba lesa zasaženého kůrovcem

Ministr životního prostředí Pavel Drobil si dnes prohlédl Trojmezí na Šumavě. Zajímalo ho, jak se les vyrovnává s následky kůrovcové kalamity a polomů. O obnovení těžby lesa zasaženého kůrovcem nyní jedná se zástupci krajů a místních obcí. Drobil už dříve řekl, že napadené stromy by se měly vykácet. Proti jsou ekologové. Podle nich si les poradí sám a lépe než člověk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vstup do NP Šumava nad Alžbětínem

Vstup do NP Šumava nad Alžbětínem | Foto: Wikipedia, Honza Groh

Radiožurnálu ministr Drobil řekl, že plánuje sloučit 135 nejpřísněji chráněných lokalit jen do několika bezzásahových zón. To by mělo být i součástí nového zákona o šumavském národním parku.

Jedna z věcí, o které uvažujeme, je zrušení té šílené fragmentace těch bezzásahových území, kdy výsledkem i té kalamity je, že se nám začínají slévat bezzásahová, čili prví zóna a druhá zóna. Cestou, kterou chceme jít, je vytvoření bezzásahových zón řekněme v řádu jednotek,“ přiblížil ministr.

Nový zákon o národním parku sice připravil krajský radní Petr Smutný, Ale, jak ministr řekl Radiožurnálu, resort chce předložit vlastní normu: „Jedna z věcí, kterou budeme diskutovat, je zákonodárná iniciativa Plzeňského kraje. To je tak zásadní norma pro resort, že nemůže rezignovat na to, aby zákon o Národním parku Šumava nebyl z dílny resortu.“

„Čili já se budu chtít dohodnout a navrhnout zástupcům jak Plzeňského, tak Jihočeského kraje, abychom takovouto zásadní normu pro území obou krajů odpracovali my a předkládali ji v naprostém souladu,“ dodal.

Odpoledne bude ministr Drobil jednat i s dosavadním ředitelem národního parku Šumava Františkem Krejčím. Radiožurnálu ale odmítl říct, zda se ho chystá odvolat, nebo ne.

Jana Zemanová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme