Na Šumavě čeká na zpracování dalších 60 tisíc metrů kubických kůrovcem napadených stromů

Do jaké míry letos kůrovec napadl stromy v šumavských lesích se zatím neví. Úkolem kalamitního štábu, který jmenovalo vedení Národního parku Šumava právě kvůli vážné situaci ohledně lýkožrouta, je zastavit kůrovcovou gradaci a hlavně minimalizovat její dopad na lesní ekosystémy uvnitř i vně přísně chráněného území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horské smrčiny se na Šumavě

Horské smrčiny se na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Na otázku, jak se postupuje v případě ochrany sousedních lesů, Českému rozhlasu Petr Kahuda z kalamitního štábu šumavského parku odpověděl: „Jedno z opatření, jak zastavit šíření kůrovce do lesů sousedních vlastníků, je po obvodu Národního parku Šumava vymezení tzv. pufračního pruhu, kde zpracováváme všechny kůrovcem napadené stromy. Prozatím bylo v letošním roce zpracováno více než 60 tisíc kubíků kůrovcem napadených stromů.“

Kůrovcové těžby, které se provádějí v Národním parku Šumava, jsou nahodilé. Nedají se tedy plánovat v předstihu. I proto, že zatím neexistuje odhad, jak se letos kůrovcová kalamita vyvine. Vše závisí na počasí i zdravotním stavu stromů.

Na zpracování čeká v šumavských lesích ještě dalších 60 tisíc metrů kubických kůrovcem napadených stromů.

Petra Matoušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme