Na Šumavě mají lidé jasno, koho a proč volit

V šumavských vesnicích nepanuje prakticky žádná politická konkurence. Například v Dlouhé Vsi u Sušice je pouze jedna kandidátní listina. I starší občané by si přáli mít ve své obci mladé zastupitele. Předvolební Šumavské vesnice navštívil David Havlena, který odpovídá na otázky Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumavská příroda

Šumavská příroda | Foto: Správa NP a CHKO Šumava

Jak komunální volby vnímají obyvatelé Šumavy? Je i v malých vesničkách vidět, že právě dnes volby začaly?

Abych pravdu řekl, tak vůbec ne. Kdybych sám nevěděl, že dneska volby začaly, asi bych to na Šumavě ani nepostřehl. Spíš bych řekl, že na první pohled je vidět, že lidé se raději připravují na zimu a prakticky v každé vesnici jste mohli zahlédnout někoho, kdo řeže nebo skládá dříví. Nicméně abych jim zase nekřivdil, tak všichni, kterých jsem se ptal, k volbám jdou a mají vcelku jasno proč a koho volit. Kdybych to mohl nějakým způsobem shrnout, tak obyvatele Šumavy zajímá hlavně nárůst pracovních míst, problémy s narůstající turistikou a pochopitelně také budoucnost Národního parku Šumava.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Havlena hovoří o komunálních volbách na Šumavě na Radiožurnálu.mp3

Jak moc velká je politická konkurence v Šumavských vesnicích?

Skoro bych mohl říct, že mizivá, protože například v Dlouhé Vsi u Sušice je pouze jedna kandidátní listina, takže lidé zde ani pro jinou stranu hlasovat nemohou a karty jsou zde zřejmě předem rozdány. Přesto je ale zajímavé, že dotazovaní lidé by konkurenci uvítali, ale nikdo jiný se prý do voleb nepřihlásil. Další zajímavostí Dlouhé Vsi je, že volby tu jdou ruku v ruce s kauzou ohledně plánované výstavby spalovny na biomasu. Místní občané očekávají, že po volbách se situace už konečně vyřeší.

A podporují voliči současné vedení obcí nebo chtějí zastupitelstvo omladit?

Tak to je opravdu zajímavé, protože dokonce i starší občané by si přáli mladé zastupitele, kteří by dynamicky dokázali řešit současné problémy Šumavy. Převládá totiž názor, že staré vedení obcí už není dostatečně pružné.

Daniela Pavlíčková, David Havlena, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme