Na Šumavě po zimě opět ožije Schwarzensberský plavební kanál

Schwarzenberským kanálem na Šumavě letos poprvé popluje dřevo. Na Jeleních vrších nedaleko obce Nová Pec začíná nová sezóna ukázek historické dopravy dřeva ze šumavských lesů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na kanálu 3 | Foto: Jan Rosenauer

Důmyslná vodní dopravní tepna vybudovaná na přelomu 18. a 19. století dokázala dopravit dřevo ze severních úbočí Šumavy až k Dunaji. Dnes z tohoto unikátního technického díla fungují, díky rekonstrukci v minulých letech, alespoň zlomky.

Ukázky plavení dřeva dokážou každoročně jak na Jelení vrchy, tak také na příhraniční úsek kanálu u potoka Ježová přitáhnout stovky zájemců. Podle plavebního rozkazu vydaného plavebním ředitelem začne ukázka na Jeleních vrších dnes odpoledne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schwarzenberským kanálem se opět bude plavit dřevo. Podrobnosti připravil pro Ranní Radiožurnál redaktor Ivan Mls.

Plavební personál vybavený okovanými bidly bude půl sáhu palivového a půl sáhu dlouhého dříví usměrňovat v korytě kanálu na trase jeden a půl kilometru.

Protože jde o zahajování sezóny, připravili toho ale organizátoři mnohem víc - součástí dění tak bude setkání s folklórem z Čech, Bavorska i Rakouska. Nebude chybět tržiště lidových řemesel a na děti čeká vyprávění pohádek z obou stran Šumavy.

Ivan Mls, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme