Na Šumavě předvedou své umění voraři, zájemce na voru svezou

Jako mávnutím kouzelného proutku se dnes zájemci mohou přenést do devatenáctého století, kdy dřevařství vzkvétalo za vlády knížete Schwarzenberga. Voraři jim na Rechlích u Modravy předvedou, jak se vory váží i jak se s nimi dá plout po Vchynicko – Tetovském kanále.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na voru byla dobrá nálada a vyhrávala také harmonika

Na voru byla dobrá nálada a vyhrávala také harmonika | Foto: Michal Trnka

Průvodcům v dobových oblecích také zájemci mohou pomoci opracovat klády pomocí historického nářadí.

„Od pamětníků jsme sehnali pily břichačky, obloukovky, loupáky na kůru, bidla, vorařské háky, nebozezy zvané pochopy, speciální sekery oušeňačky,“ říká Karel Ešner, jeden z průvodců.

Na stavbu jednoho dva metry širokého voru bude potřeba jedenáct kmenů a pár dobrovolníků k jeho spuštění na vodu.

„Vor se spouští po takových ližinách do toku, kde se svazuje. Pro větší bezpečnost už ke svazování vorů nepoužíváme houžve, ale konopná lana,“ popisuje Karel Ešner.

V pravé poledne začne dvouhodinová ukázka plavení dřeva a vorů po Vchynicko - Tetovském kanále, odvážlivci se na vorech mohou i svézt.

Martina Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme