Na Šumavě vzniká nejvíce bytů na obyvatele v Česku. Oblasti to neprospívá, varují vědci

Část vědců varuje před rozsáhlou výstavbou bytů v Národním parku Šumava. Podle statistik tam za posledních 10 let vzniklo nejvíce bytů na tisíc obyvatel v celém Česku. Nejhorší je údajně situace v Železné Rudě, v Srní, ale i na Kvildě. Počet lidí trvale žijících na Šumavě přitom klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvilda Národní park Šumava infocentrum | Foto: Jiří Čondl

„My se domníváme, že to do šumavských obcí místní obyvatele nepřiláká, že tam zase budou podnikat firmy z Prahy, Budějovic,“ uvedl předseda platformy Vědci pro Šumavu Jakub Hruška.

Vzhledem k vysokým cenám stavebních pozemků je podle něj zjevné, že se národní park stává rekreačním či investičním místem movitých zájemců a developerů z celé republiky. To ochraně vzácné přírody, ani životu místních lidí příliš neprospívá, upozornil.

Vznik desítek nových bytů na Kvildě ale vysvětluje starosta Václav Vostradovský změnou užívání. Původní penzion tam majitel nakonec rozprodal na bydlení.

„Za minimálně 10 let jsme neprodali jedinou stavební parcelu, která by se dala samostatně zastavět, takže je to ohýbání pravdy,“ upozornil.

Úbytek obyvatel navíc podle šumavských starostů postihuje skoro všechny malé obce v České republice.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme