Na šumavské tratě vyjely výletní parní vlaky

Poprvé a vlastně i naposled mají dnes návštěvníci Šumavy šanci pokochat se pohledem na krajinu z oken vagonů historického parního vláčku. Zatímco loni o prázdninách v rámci Šumavského léta s párou vyjížděly parní vlaky víkend co víkend, letos, kvůli nedostatku financí, se akce nekonala a dnešní parní jízda je premiérou i derniérou zároveň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První parní víkend v Lužné u Rakovníka | Foto: Soňa Jindrová

Útěchou milovníkům železnic snad může být alespoň to, že historický vlak tažený parní lokomotivou zvanou Kafemlejnek vyrazí na cestu nejkrásnějšími partiemi šumavské přírody hned dvakrát. Pojede po trati mezi Novým Údolím na hranicích s Bavorskem a Horní Planou u Lipenského jezera.

Vedle standardních historických vagonů s dřevěnými lavicemi bude v soupravě zařazen například také otevřený vyhlídkový vůz. Cestující zažijí i netradiční doplňování vody do lokomotivy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jízdu šumavského parního vláčku přiblížil v Ranním Radiožurnálu redaktor Ivan Mls.

„V Nové Peci býval tradičně vodní jeřáb, bohužel při rekonstrukci byl demontován a odvezen, takže to řešíme za pomoci hasičů. Abychom mohli objezdit tu trasu, tak nám na výpomoc přijedou hasiči z Bavorska a vodu nám dají do lokomotivy,“ vysvětluje Pavel Kosmata krajského centra osobní dopravy ČD.

Na druhém konci vlaku doplní vodu hasiči z Horní Plané. „Bez nich by se to neobešlo. Tak to je bohužel výsledek modernizace tratí, které už nepočítají s pravidelným parním provozem,“ dodal.

Ivan Mls, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme