Na Svatém Hostýně se setkali bývalí političtí vězni, bohoslužbu sloužil kardinál Duka

Nespravedlnost komunistického režimu si včera na moravském poutním místě Svatém Hostýně připomněly tisíce lidí. Bývalých politických vězňů bylo několik stovek. Muklovskou pouť uspořádali po třiadvacáté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Duka | Foto: Filip Jandourek

Bývalí političtí vězni během bohoslužby děkovali za znovunabytí svobody. Připomenutí nedávné historie české společnosti má být mementem před možným vznikem další totalitní vrstvy, nastínil Leoš Žídek.

Coby maturanta ho za velezradu odsoudili na osm let do uranových dolů.

„Tenkrát se vše posuzovalo třídně, takže jsem maturovat nemohl. Po roce jsem se rozhodl, že bych mohl dostudovat v západním Německu. Přípravy byly zpočátku nadějné, ale došlo ke zradě,“ vzpomíná Žídek a vysvětluje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Svatém Hostýně se setkali bývalí političtí vězni. Po třiadvacáté se zde konala Muklovskou pouť. Na místě natáčela Andrea Kratinová

„Lidé, kteří mně a jednomu studentovi z Prahy měli zprostředkovat přechod do zahraničí, byli provokatéři a agenti StB.“

Leoš Žídek v sobě křivdu nenosí. Jen spravedlivého soudního potrestání viníků se zatím nedočkal.

Věřící ze Šternberku, která si přála zůstat v anonymitě, si prošla jako dítě kolektivizací. Její rodiče, kteří vychovali 11 dětí, těžce nesli zabrání obdělané půdy v pohraničí.

„Tatínek z pak onemocněl, že mu všechno pobrali a všechno přišlo vniveč. Já si akorát jako dítě pamatuji, že nám odváděli dobytek ze dvora z chlívů. Plakali jsme a nic hezkého to nebylo,“ popisuje žena.

Vzpomínkovou bohoslužbu v místní bazilice sloužil kardinál a člen Konfederace politických vězňů Dominik Duka. Z biblického čtení vybral pasáž s apoštolem Pavlem.

„Ve společnosti jsou vždy ti, kteří se domnívají, že lehký život je ten nejlepší život, a ti, kteří musejí nést tíhu dne. Jsou třeba i ostatními nepochopení. Z velké části to byl a možná i je životní osud a příběhy politických vězňů,“ konstatuje Duka.

Cílem akce, kterou každoročně první sobotu v září pořádá Konfederace politických vězňů, je vzpomenout na lidi, kteří se nebáli bojovat proti komunismu.

Andrea Kratinová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme