Na Svratce v Borovnici platí třetí povodňový stupeň

Třetí povodňový stupeň na Svratce v Borovnici, několik druhých stupňů na tocích v povodí Labe a Moravy. Tak to v současnosti vypadá na českých řekách. Jejich hladiny už dva dny zvedá tající sníh a déšť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci instalují pytle s pískem | Foto: Jan Rosenauer

Pro Ústecký a Liberecký kraj proto platí povodňová pohotovost. O stupeň nižší bdělost vyhlásili hydrometeorologové pro dalších sedm krajů. Kvůli krám v noci stoupala hladina Bečvy.

Na Lipnicku a Hranicku už proto lidé ze záplavových oblastí stavěli zátarasy a hráze z pytlů

Přehrát

00:00 / 00:00

V Lipníku nad Bečvou lidé preventivně pytlovali písek

Vzestup zaznamenala jenom Ploučnice v České Lípě, která stoupla na 1. stupeň povodňové aktivity, ale prognóza je dobrá. Radovali se lidé ve Višňové. Smědá z 2. stupně poklesla na normální stav, stejně jako Kamenice v Plavech na Jablonecku.

Nisa má v Hrádku už pouhý centimetr do normálu. V Liberci celou noc hladina Nisy klesala, před 8. hodinou se ustálila na 106 centimetrech a je stále na 1.stupni povodňové aktivity. Jizera v Železném Brodě taky klesá-do normálu má ale stále půl metru.

Labe hlásí jedničku

Zatímco na Moravě a na Vysočině jdou hladiny řek dolů, Labe na Děčínsku míří opačným směrem. Hodinu po půlnoci překročila na děčínském vodočtu hranici čtyř metrů. Jak hlásí reportér Josef Suk, platí tam první stupeň povodňové aktivity:

Voda z řeky už začala zaplavovat pobřežní komunikaci z Děčína do Dolního Žlebu. Vozovku proto městská policie uzavřela. Tím se dopravní spojení mezi oběma místy mnohým lidem zkomplikovalo.

V Unčíně řece Svratce brzy ulehčí protipovodňová opatření

Číst článek

Autem se po silnici podél Labe do své obce nedostanou. Dolnožlebští tak budou většinou odkázáni pouze na vlakové spojení anebo někteří budou auty jezdit do svých domovů po komplikovaných objížďkách lesními cestami.

První povodňový stupeň už není na Mandavě ve Varnsdorfu. Naopak platí na Kamenici v Hřensku a ke stavu bdělosti směřuje Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí.

Josef Suk, Lenka Šumová, Ivana Bernáthová, Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme