Na trase oblíbeného přejezdu Krušných hor místy chybí sníh, nadšení ale lyžařům neschází

V Krušných horách vrcholí slavný lyžařský přejezd. Na stovku nadšených běžkařů by mělo dnes v Chomutově dokončit výpravu, která už v pátek odpoledne odstartovala v Kraslicích na Sokolovsku. Událost každoročně vyhledávají i zahraniční nadšenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část výpravy krušnohorského přejezdu s Ladislavem Zoubkem z Klubu českých turistů uprostřed | Foto: Pavla Sofilkaničová

Klub českých turistů Sokolov každoročně organizuje tuto běžeckou trasu o délce více než 100 kilometrů. Akce spontánně vznikla už v roce 1969 a oblibu má mezi běžkaři dodnes.

Jak potvrzuje jeden z organizátorů Ladislav Zoubek, zájem o tradiční náročný výlet každoročně roste.

„Kdybychom to pustili jako veřejnou akci bez přihlášek, tak nebudeme mít ubytování pro účastníky. Ten převis je léta, co pamatuji, vždycky o takových dvacet lidí víc, než jsme schopní ubytovat. Část skupiny to proto vyřešila takovým způsobem, že si různě individuálně domluví ubytování po penzionech, a díky tomu může i letos jet 97 účastníků,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po stopách lyžařského přejezdu se vypravila Pavla Sofilkaničová

Na devadesát lyžařů se v pátek vypravilo z Kraslic napříč krušnohorskou magistrálou do Chomutova. Tam by výprava měla dorazit dnes. Letošní čtyřiačtyřicátý ročník provází místy nedostatek sněhu na tratích, a tak lyže trpí a některé úseky je třeba přejít pěšky.

„Ještě před odjezdem jsme z toho měli všichni starosti, že nebudeme mít po čem jet. Je pravda, že na německé straně, když jsme vyráželi z Bublavy, bylo dost kamínků a písku po protažení rolbou, ale když jsme potom vyjeli zpátky na českou stranu, tak už se jelo velice dobře,“ popisuje Ladislav Zoubek.

I přes nepříznivé podmínky oblíbené akce si ji účastníci pochvalují. Až z Českých Budějovic už pravidelně se svými kamarádkami jezdí učitelka Pavlína.

„Jsme tady hýčkány, protože nás není tolik. Moc se nám tady líbí s tím, že si vždycky říkáme: je to daleko, ale stojí nám to za to. Šlapeme s batohama na zádech, ty jsme vážily a mají asi sedm kilo. Z kopce nám to jede rychle, do kopce je to trochu horší, a těšíme se, že zdárně dorazíme do cíle.“

Každý den je třeba ujet kolem třiceti kilometrů. Celá výprava pak finišuje nedělním dvanáctikilometrovým sjezdem Bezručovým údolím do Chomutova.

Martin Hromádka, Pavla Sofilkaničová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme