Na trať z Moravských Budějovic do Jemnice se vrátí vlaky. Turisty sveze unikátní historická souprava

Jemnice pokračuje v boji za zachování železniční tratě. Poté, co na ní Kraj Vysočina v roce 2010 skoncoval s osobní přepravou, chtěli úředníci zrušit i samotnou trať. Teď má ale přejít do majetku města. S největší pravděpodobností po ní začnou už letos na podzim jezdit výletní vlaky. Martin Kouřil ze Spolku pro veřejnou dopravu postupně skládá historickou vlakovou soupravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická lokomotiva bude jezidt na trati Moravské Budějovice - Jemnice | Foto: Michal Malý | Zdroj: Český rozhlas

„Myslíme si, že krajina Jemnicka a Moravskobudějovicka je velice pěkná a že návštěvníci z Telče, Znojma, Třebíče nebo Jemnice budou mít možnost jiné atrakce. Projekt počítá s tím, že budeme spojovat tři památky na jihozápadní Moravě – Jaroměřice, Moravské Budějovice a Jemnice,“ vysvětluje Martin Kouřil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V depu v Moravských Budějovicích natáčel reportér Michal Malý

Historický vlak bude táhnout zelená lokomotiva s červenými loukoťovými koly. Je sice motorová, ale má kola se spojnicovým pohonem, tedy po stranách propojená velkou ocelovou hřídelí, stejně jako parní lokomotivy.

V České republice jde o naprostý unikát. Zatím stojí v depu na moravskobudějovickém nádraží ve velké plechové hale. Kdysi jezdila v Polsku na vlečce. Její výhodou je, že hodně utáhne a hlavně svým vzhledem připomíná parní lokomotivy.

Vagony pro cestující budou přestavěné z takzvaných hytláků. „V nákladním vlaku je obyčejně řazen ještě tzv. hytlák – zelený vůz, který má takovou ‚vyhlídku‘, kde je vystrčené okénko, odkud nádražák mává pro odjezd vlaku a podobně. Tento vůz bychom chtěli přestavět,“ plánuje Kouřil.

Historická lokomotiva bude jezidt na trati Moravské Budějovice - Jemnice | Foto: Michal Malý

V současné době po trati z Moravských Budějovic do Jemnice, kde Kraj Vysočina v roce 2010 zrušil osobní dopravu, občas projede pouze nákladní vlak ČD Cargo. Ten vozí dřevo a kovový šrot.

Michal Malý, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme