Na Třinecku začala blokáda frekventované silnice

Řidiči, kteří teď chtějí projet Třineckem, se musejí připravit na zdržení. Lidé protestují proti dopravní situaci v regionu a zpomalují provoz na hlavním tahu na Slovensko. Chtějí tak upozornit na nutnost jeho modernizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Happeningem chtějí místní obyvatelé upozornit na nutnost urychlit výstavbu přeložky frekventované silnice I/11 | Zdroj: ČTK

Organizátoři happeningu si vybrali místo mezi Třincem a obcí Vendryně, u nového přechodu pro chodce. Na místo dorazila asi stovka lidí, jsou mezi nimi starostové a úředníci okolních obcí.

Forma protestů je podle reportéra Českého rozhlasu Michala Schoffera jednoduchá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Happening v Třinci sleduje reportér ČRo Michal Schoffer

„Vždycky vyběhnou do cesty s transparentem, kde je například napsáno: ‚Proč ještě nestojí slibovaná cesta‘, na chvíli zdržet dopravu a pak zase odejít. Had kamionů a osobních aut pomalu houstne, ale silnice I/11 je přetížená i v normálních dopravních špičkách a hustá doprava tu není vůbec neobvyklá.“

Každý řidič dostane malé občerstvení od protestujících. „Někteří se usmějí, poděkují za bagetu a nealkoholické pivo, někteří troubí, vůbec je netěší, že stráví nějaký čas déle za volantem,“ říká Schoffer.

Důvodem protestu je špatná dopravní situace na hlavním tahu na Slovensko. Každý den tudy projede 27 tisíc aut. Například ve Vendryni odděluje silnici obec na dvě části. V dalších obcích dělá řidičům potíže na silnici vůbec vjet, chodcům zase přejít. Stávají se tu často dopravní nehody.

Třinec: Lidé rozdávali řidičům letáky, bagety a nealkoholické pivo | Foto: ČTK

Přes časté sliby se stavba nové silnice stále oddaluje. Obyvatelům dochází trpělivost, mají pocit, že se na ně zapomíná. Nová silnice se měla stavět v roce 2009 a dokončená měla být příští rok.

Ministerstvo dopravy považuje situaci na hlavním tahu na Slovensko za tragickou a její vyřešení je prý jednou z hlavních priorit. Bohužel ale na ní nejsou peníze ani pro příští rok.

6kilometorvý úsek z Oldřichovic do Bystřice, který je už téměř připravený, má stát 3 miliardy korun. Ministerstvo teď přišlo s novým nápadem - získat peníze z evropských fondů, stavět by se mělo v roce 2014. Lidé na Třinecku už ale na podobné sliby neslyší.

Protest by měl skončit v 15:30 hodin.


Třinec

Michaela Vydrová, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme