Na Ústecku přibývá drogově závislých dětí. V regionu pro ně neexistuje odborná pomoc

Tvrdé drogy berou na Ústecku čím dál častěji i děti na druhém stupni základních škol. Odborná pomoc pro ně ale prakticky neexistuje. K-centrum v Ústí nad Labem pracuje až s lidmi od 15 let. S malými narkomany se ale setkávají terénní pracovníci nebo sociální kurátoři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Jsou rodiče, nechtějí uvěřit tomu, že by dítě mohlo mít problém s drogou. Jsou rodiče, kteří situaci nevnímají jako problém, protože obecně můžeme říct, že dneska veřejnost třeba k THC má přístup takový, že to málokdo považuje za problém. A někteří začnou spolupracovat v okamžiku, kdy se jim doma začnou ztrácet věci,“ popsala Blanka Bejčková ze sociálního odboru ústeckého magistrátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Ústecku natáčela redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Jen letos přišlo do K-centra 11 lidí mezi 15 a 18 lety, kteří si píchají pervitin. Podle ředitelky Drug Out Clubu Radky Kobližkové je to snadnou dostupností této drogy: „V současné době je Ústí nad Labem zavaleno pervitinem. Odhady jsou až 300 vařičů ve městě. Pervitin stojí tak 1000 korun za gram, ale na samotnou aplikaci nepotřebujete celý gram, to vám stačí tak 150 - 200 korun. Berou stabilně děti kolem 11 - 12 let.“

A právě těmhle malým dětem u nás není pomoci. „Do věku 15 let je možné do tohoto zařízení poslat pouze rodiče, kdy rodiče tady mohou získat kompletní informace a mohou sem docházet do rodičovské skupiny. Jinak s těmi dětmi do 15 let se snažíme pracovat my, případně rodičům doporučujeme detoxifikační zařízení v Praze,“ říká Blanka Bejčková a dodává:

„Dotační tituly určené na tyto služby nejsou zcela vyjasněné, a proto neziskové organizace, které pracují s drogově závislými ani nevytvářejí služby, protože vědí, že nebudou dostatečně zafinancovány. Ministerstvo práce a sociálních věcí určitě hledá možnosti jak pomoci. Ale tím, že drogová problematika se prolíná i do zdravotní oblasti, tak je to těžké.

Na stále mladší narkomany by měli podle Radky Kobližkové myslet i autoři preventivních programů: „Myslím si, že primární prevence by měla být zaměřena na děti kolem 5. třídy ZŠ. Protože i my máme aktuální uživatele drog, kteří ještě nemají ukončenou povinnou školní docházku.“

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme