Na vánoční tabuli azylového domu pro ženy s dětmi v Kladně nechybí cukroví ani bramborový salát

Obyvatelky kladenského azylového domu pro ženy s dětmi nemají jednoduchý život. Opustili je partneři, někdy rodina a zůstaly samy opuštěné svými nejbližšími. Některé přišly o bydlení, jiné jsou zadlužené, protože jim manžel neplatí výživné. Teď je čekají Vánoce v jejich dočasném domově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azylový dům pro matky s dětmi v Olomoci | Foto: Dobré místo pro život

„Neplatí mi už asi 8 měsíců. Neměl práci, peníze a teď čeká další miminko,“ vypráví Petra, která má dvě děti.

O čtyřletého chlapce se stará její matka, dvouletou holčičku má u sebe v azylovém domě. Na Vánoce v domě zůstane, za matkou se jí nechce. Brzy ale bude muset odejít, proto si u známých vyjednává bydlení. Pak by si syna chtěla vzít k sobě.

I když Petra nepeče, bez vánočního cukroví v azylovém domě nezůstanou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak prožívají Vánoce matky s dětmi v azylovém domě v Kladně, se ptala reportérka Kateřina Havránková

„Budeme dělat vanilkový rohlíčky, lepený z lineckého těsta z marmeládou. Pak budeme péct dort, štrúdly,“ plánuje Petřina kamarádka z azylového domu.

Žena bude v azylovém domě na Vánoce podruhé. „Dáme stoly k sobě, s dětmi se pěkně oblíkneme, vaříme, pečeme. Budeme dělat bramborový salát, řízky, zelňačku jako na Slovensku,“ těší se.

V novém roce bude muset odejít, zatím ale neví, kam půjde. V azylovém domě mohou ženy zůstat jen jeden rok. Dohromady je tam dvanáct pokojů pro matky s dětmi. Podle sociální pracovnice Jany Vošmíkové většina žen musí po odchodu na ubytovnu.

„Máme vytipované ty, kde by nám maminky braly, ale stejně to není žádná výhra. Pokud matka nemá za sebou rodinu, která jí pomůže, na podnájem nedosáhne, protože si nemůže nastřádat z dávek,“ vysvětluje Vošmíková.

Podle ředitele azylového domu Václava Kohlíka přispívá k neustále plné kapacitě rostoucí nezaměstnanost, jejíž důsledky působí v mezilidských vztazích problémy.

„Manžel, druh, přítel ztratil práci a od toho se to odvíjelo. Začal hrát automaty, fetovat, nebo opustil rodinu a neplatil nájem,“ říká Kohlík.

Dodává, že některé ženy si časem odvykly pracovat a pokud už si práci najdou, brzy ji opouštějí.

Letos, stejně jako každý rok nosí lidé do azylového domu před Vánoci vyřazené šaty. Toho má teď dům dostatek, málo je naopak vybavení do kuchyně nebo kosmetiky.

Kateřina Havránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme