Na vrchol Brdo v Chřibech se tradičně vypravily stovky turistů, chodí tam už 40 let

Tradiční předsilvestrovský výstup na horu Brdo v Chřibech na Slovácku už dnes absolvovaly stovky lidí, další na vrchol Středomoravských Karpat stále proudí. Tisíce nadšenců se tam vypravují už 40 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsilvestrovský výstup na Brdo se uskutečnil u po třicáté šesté | Foto: Pavel Sedláček

Výletníci si na nejvyšším bodě Chřibů užívají krásného počasí a také občerstvení, které na ně čeká na dvou místech trasy.

Z mnoha placatic tu voní domácí pálenky. Jak v aktuálním věstníku napsal zakladatel akce František Mikula, odhadem turisté vynesli za dobu trvání výstupů na Brdo asi 3 tisíce litrů slivovice.

Když v roce 1974 Klub českých turistů z Tupes na Slovácku uspořádal první výstup, nikdo netušil, jak masová a oblíbená akce se z něho stane.

Klasikou se stala prvotní trasa Tupesy - Chabaně - Vlčák - Brdo - Salaš - Břestecká skála - Tupesy. Měří 27 kilometrů a je pro zdatné výletníky.

O hodně mírnější je varianta z Bunče na rozhlednu Brdo. Kamenná stavba se otevřela pro turisty před deseti lety.

Pozor, klouže to!

Většina vedlejších silnic vedoucích k Bunči, tedy nejbližšímu místu pro parkování, je opatřena značkou „V zimě neudržujeme“. Proto lidé až na výjimky přijíždějí od Zdounek. I tady je ale značka „Použij řetězy“.

Silnice však byla dnes pokrytá jen malou vrstvou uježděného sněhu. Přesto to hodně klouzalo a kopcovitá a klikatá cesta je sjízdná s velkou opatrností. Navíc mnozí návštěvníci parkují podél cesty, a tak je vyhýbání s protijedoucími vozidly náročné.

Simona Bartošová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme