Na Vysočině chtějí zpoplatnit další úseky silnic, objeví se i nové váhy pro kamiony

Řidiči kamionů a nákladních aut si na Vysočině připlatí. Bylo vytipováno dalších dvacet úseků, na kterých by měli přepravci platit mýtné. Důvodem je velká devastace přetížených silnic a zvýšené nebezpečí pro chodce tam, kde si řidiči zkracují cestu zastavěnou částí kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Placená kamionová doprava na Pražském okruhu | Foto: Tomáš Adamec

„Například v rámci kraje Vysočina pojede auto z Velkého Meziříčí do Pelhřimova, tak ho chceme co nejdéle udržet na dálnici až do Humpolce a z Humpolce, aby jelo po silnici I/34, protože v opačném případě nám jede po silnici kratší, nezpoplatněné a pokud si to přepočítáme na stávající hodnotu, tak se dostáváme až na částku jednoho tisíce korun. Spousta šoféru bude zvažovat tímto způsobem,“ uvádí náměstek hejtmana Libor Joukl.

Přehrát

00:00 / 00:00

JI-mýto-Joukl.mp3

Mýtné na dalších úsecích Vysočiny by mohli řidiči kamionů platit už od ledna příštího roku.

Do konce roku by se také měly na silnicích Vysočiny objevit váhy pro vážení kamionů. Jde o zařízení, které je napevno zabudované v silnici a zváží nákladní auto za jízdy. Přetížené kamiony totiž ničí silnice a navíc ohrožují bezpečnost ostatních.

Takzvané vysokorychlostní převažování by řidiče čekalo například u logistických center a dálničních přivaděčů.

„Na nejzatíženější silnici v rámci kraje máme 22 až 25 tisíc vozidel za 24 hodin. Průměrně se pohybujeme mezi 2 až 5 tisíci aut. Dvě přetížená vozidla udělají to samé, jako osobní automobily za celý měsíc,“ dodává náměstek hejtmana Libor Joukl.

Michaela Vydrová, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme