Na Vysočině je v ohrožení na 28 poštovních poboček. Domamil o svoji bojuje

Na Vysočině aktuálně visí Damoklův meč nad 28 vesnickými poštami. Česká pošta se pobočky v malých obcích snaží rušit už od roku 2008. Ubránit svoji poštu se aktuálně snaží také obyvatelé obce Domamil na Třebíčsku. I oni se ocitli na pomyslné černé listině a rušení by je ve druhé vlně mělo postihnout mezi prvními.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Česká pošta dává s oblibou za příklad sousední Rakousko, kde je zhruba stejný počet obyvatel a přitom rakouská pošta ze dvou tisíc poboček přímo provozuje jen 580.

Tím pracovníci České pošty naznačují, že je náš systém zastaralý a nabízejí obyvatelům obcí možnost zřídit takzvané výdejní místo. Takhle už to dva roky funguje například v Beneticích, kde dopisy i balíky místním obyvatelům vydává nebo je naopak od nich i přijímá majitelka obchodu s potravinami, která se stala takzvaným Pošta Partnerem.

Benetičtí obyvatelé si to pochvalují. Hlavně třeba studenti, kteří přijedou domů jen na víkend, si můžou přijít vyzvednout doporučený dopis i v sobotu dopoledne.

Jenže většina ostatních obcí se tomu brání a říkají, že Pošta je přeci jen pošta. Jde jim hlavně o důchody, které si do obchodu přijít vyzvednout nemohou a mají strach, že pro ně budou muset jezdit do vzdálených poboček až do města. To je pro staré lidi samozřejmě problém.

„Máme tam účet. Chodí nám tam důchod. Kam pro ten důchod jinam jezdit? Do Lesonic je to pro nás daleko,“ reagují manželé Pánkovi z Domamile. I když Česká pošta nabízí výdejní místo, které by mohlo fungovat například v místním obchodě s potravinami, obyvatelé trvají na zachování klasické pobočky.

Česká pošta, Czech Point, Poštovní spořitelna, Česká pojišťovna, logo | Foto: Eva Odstrčilová

V případě zrušení pobočky České pošty jsou manželé Pánkovi připraveni otevřít si účet u jiné společnosti.

„Na zastupitelstvu se přišlo s nápadem učinit vstřícný krok ještě v tom, že by obec po České poště nepožadovala žádné nájemné. Je pro nás totiž velmi důležité poštu zde zachovat. Máme tady poměrně hodně seniorů a když si zde nebudou moci vybrat peníze, bude to pro ně velmi špatné,“ uvádí starosta Domamile Radek Menčík.

Česká pošta nabízí ve vesnicích se zrušenou pobočkou i možnost takzvaných mobilních doručovatelů, kteří lidem přinesou důchod až do domu. Má to ovšem i svoje stinné stránky, protože člověk na takového doručovatele musí třeba celý den čekat.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme