Na Vysočině nekontrolovaně řádí kůrovec

Kůrovec na Vysočině zničil už desetitisíce stromů. Kvůli tomu zřejmě zmizí další stovky hektarů napadených lesů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec

Kůrovec | Foto: Bukwood Network

Lesníci jsou bezmocní. Brouk totiž zvládne přeletět i vzdálenost několika kilometrů a napadá další zdravé lesy.

Jedinou možnou ochranou je tak podle Ludmily Lacinové z České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě co nejrychlejší likvidace stromů bez ohledu na jejich stáří.

"Kůrovec ale nebude zlikvidován hned na jaře, to se už nepodaří. Ten problém se bude řešit celý příští rok a možná i ten následující," varuje Lacinová.

Za vše mohou nezodpovědní majitelé lesů

Inspekce životního prostředí proto trestá soukromé vlastníky i obce. Za škody jsou totiž podle Lacinové z velké část zodpovědní majitelé lesa, kteří včas nevytěžili poškozené stromy.

"V letošním roce jsme uložili desítky pokut hlavně za nezpracování kůrovcového dříví, v porovnání s předchozími léty je to nezvyklý nárůst. Z našeho pohledu je situace vážná, protože došlo k tomu, že třetí generace kůrovců z velké části opustila stromy, přezimuje v hrabance a v příštím roce naprosto nekontrolovatelně nastoupí," vysvětlila Lacinová.

Ta zároveň upozorňuje i na vyšší výskyt kolem pilařských provozů a manipulačních skladů, kde se poškozené dřevo soustředí.

"Když se tam doveze dřevo s kůrovcem, který je ve stádiu larvy či kukly a nechá se tam ležet, tak brouk může v klidu dokončit svůj vývin a pak se může větrem rozšířit do blízkých jehličnatých porostů," upozorňuje Lacinová.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme