Na Vysočině obhájila vítězství ČSSD. Budeme vyjednávat se všemi, říká hejtman Běhounek

Na Vysočině chce vítězná ČSSD jednání o krajské koalici zahájit až ve středu po jednání svého krajského výkonného výboru. K jednání chce pozvat všechny strany, které mají zastoupení v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Běhounek za ČSSD | Foto: Khalil Baalbaki

Vzhledem k výsledkům je nejpravděpodobnější koalice ČSSD s KSČM, která by měla 28 mandátů ze 45, nebo ČSSD s KDU-ČSL s 24 mandáty.

„Chceme a budeme vyjednávat se všemi,“ řekl razantně hejtman Jiří Běhounek, který je také díky preferenčním hlasům faktickým vítězem voleb.

Spolupráci s komunisty, která už probíhala v uplynulých čtyřech letech, nepřímo potvrdil. O konečných výsledcích jednání ale spekulovat nechtěl.

„Myslím, že nějaký model teď fungoval. Nevylučuji, že se budeme bavit i s ostatními stranami v naprosto plném gardu, jako to je v současné době naplánováno a připraveno, ale zatím bych nepředjímal jeho závěry ani výsledky,“ řekl Běhounek.

Prohru zaznamenala na Vysočině pravice jako celek. ODS klesl počet hlasů o celou polovinu, získala kolem deseti procent. „Mladí lidé nepřišli volit, to je vidět na úbytku hlasů pravice. Pak ODS zvolila nevýrazného lídra, kterého nikdo nezná,“ řekl na adresu Oty Bence sociolog Daniel Hanzl.

Sám Benc to nepopřel: „Nepopírám, že mě nikdo nezná a že to může být jeden z důvodů neúspěchu.“

V zastupitelstvu se objeví osobnosti z komunální politiky sdružené do hnutí Pro Vysočinu. Náleží jim tři křesla a mají teoretický koaliční potenciál.

„S komunisty v žádném případě spolupracovat nebudeme, koalice s lidovci a sociálními demokraty by byla možná, žádná jednání ale ještě neproběhla,“ řekl třebíčský starosta a lídr hnutí Pavel Heřman.

Milan Kopecký, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme