Na Vysočině platí zákaz koupání už na čtyřech vodních plochách

Na Dalešické přehradě hygienici zakázali koupání. Ve vodě jsou sinice. Největší rekreační plocha na Vysočině zůstala bez svého hlavního využití. Právě za vodními radovánkami tam tradičně míří nejvíce turistů. Jejich počty ale kvůli zákazu koupání v posledních dnech prořídly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Kozlov - údolí Dalešické přehrady | Foto: Michal Malý

Voda v Dalešické přehradě začala zelenat už před třemi týdny, rapidně se ale zhoršila během minulého týdne. Dalešice jsou napájené řekou Jihlavou, která je považovaná za nejvíce znečištěnou řeku na Vysočině.

Přispívá tomu i to, že na řece Jihlavě jsou dvě největší města v kraji – Jihlava a Třebíč – a při pohledu na mapu znečištění vodních toků je vyloženě červené místo přímo pod vyústěním třebíčské čistírny odpadních vod.

To vše dohromady je pro tvorbu sinic ráj a v kombinaci s teplotami předchozích dnů to představuje pro jejich množení téměř ideální stav. Ten už ale pochopitelně není tak ideální pro plavce a rekreanty.

Koupání na vlastní riziko

Zákaz koupání neznamená, že do vody nikdo nesmí. Vstoupit do vody lidé mohou a žádné sankce z porušení tohoto zákazu nevyplývají. Zákaz upozorňuje, že koupání je na vlastní riziko a hrozí zdravotní komplikace.

Zákazem koupání dávají hygienici veřejnosti najevo, že tato voda skutečně není ke koupání vhodná. Jinými slovy, že koupání nedoporučují. Lidé pak riskují různé kožní vyrážky, infekce nebo záněty.

Zákaz koupání platí na Vysočině už na celkem čtyřech vodních plochách. Patří mezi ně Pilská nádrž u Žďáru nad Sázavou, která stále vykazuje velké množství sinic a chlorofylu.

Stejná situace je také na rybníku Peklo v Polné na Jihlavsku a na Kachličce na Havlíčkobrodsku. Průhlednost vody tam je jen něco kolem 20 centimetrů a na Kachličce se dokonce už začal objevovat i vodní květ.

Konkrétně na Dalešické přehradě je alespoň průhlednost do 60 centimetrů a je šance, že se tam situace ještě zlepší. Jde totiž o technickou vodu, která se pro potřeby elektrárny neustále přečerpává, a objem v nádrži se mění.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme