Na Vysočině pomáhají obětem trestných činů nové poradny

V okresních městech na Vysočině vznikly kanceláře na pomoc obětem trestných činů. Najdete je v Třebíči, Jihlavě, Žďáře a Pelhřimově. Poradny obětem trestných činů nabízejí psychologickou a právní pomoc a zaručují naprostou anonymitu. Vše je zcela zdarma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Už jenom z toho pohledu, že vás někdo vyslechne, že vás nebude zpochybňovat. A můžou vám poradit,“ vysvětluje koordinátor Jan Spěváček, v čem může být poradna obětem trestných činů prospěšná. Poradkyně jsou samozřejmě velmi zběhlé v právních záležitostech.

V Třebíči a Jihlavě jsou poradny přímo v budovách soudů, ve Žďáře a Pelhřimově jsou součástí sídla Probační a mediační služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových poradnách na Vysočině informoval reportér Michal Malý

„Instituce Probační a mediační služby z principu předpokládá spolupráci se soudy, státními zástupci, s policií,“ říká Spěváček.

Některým lidem ale může právě umístění poraden v budovách soudů vadit, protože tam jsou kontrolováni justiční stráží.

„Určitě musím přiznat, že některým obětem trestných činů to může vadit, naopak na druhou stranu, pokud se taková oběť trestného činu cítí opravdu traumatizována, pokud se bojí o svoji bezpečnost, pak nikde jí nebude bezpečněji než v budovách, kde je justiční stráž,“ tvrdí Spěváček.

A ujišťuje, že přijít může skutečně kdokoli. „Nový zákon 45/2013 sbírky říká, že za oběť trestného činu je považován každý, kdo se jako oběť cítí, to znamená, že není potřeba, aby oběť měla v ruce jakýkoli papír od policie či od soudu,“ dodává koordinátor.

Služba poradny je zcela zdarma. Kromě osobního poradenství lze využít i telefon nebo e-mail.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme