Na Vysočině přibývá moderních denních stacionářů pro postižené klienty

Zájem o služby denních stacionářů na Vysočině stoupá. V kraji jich funguje 17 a řada z nich navyšuje kapacitu. V Hrotovicích na Třebíčsku teď stacionář prochází rekonstrukcí, nové prostory už mají v Bystřici nad Pernštejnem. Po přestavbě je i centrum Zdislava v Novém Městě na Moravě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modernizovaný stacionář v Ostrově u Karlových Varů

Modernizovaný stacionář v Ostrově u Karlových Varů | Foto: Zdeněk Trnka

Denní stacionáře také nabízejí rodinám čím dál více služeb. „Může využívat výtvarnou dílnu, keramickou dílnu, šicí dílnu, tkalcovský stav. Dole máme teď nově prostory tělocvičny, takže můžou chodit pod dohledem terapeutů i cvičit,“ pochvaluje si pestrý výběr činností ředitelka Centra Zdislava Hana Janů.

Centrum v současnosti využívá 23 klientů, díky rekonstrukci se podařilo vytvořit dalších pět potřebných míst. „Je to tady celkem dobré, tedy úplně dobré. Líbí se mi barvy, zvlášť zvenku, jak to vypadá hezky. Nejvíc tady byla potřeba nová jídelna,“ říká pan Zbyněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum Zdislava v Novém Městě na Moravě navštívila redaktorka Hana Mikulincová

Je upoutaný na invalidní vozík a díky dennímu stacionáři si může jeho rodina v klidu vyřídit vše potřebné, zatímco on v kruhu svých přátel dělá to, co má rád.

V rámci dnešního dne otevřených dveří si zájemci mohli prohlédnout například novou rehabilitační vanu nebo zrekonstruovanou jídelnu. Ta původní byla tak malá, že se ani všichni nevešli ke stolu.

„Máme novou jídelnu, takže teď má opravdu každý svoje místo a máme prostor v klidu, pořádně se všichni společně najíst. Máme novou koupelnu, s novou hydraulickou, hydromasážní vanou, takže to je také pro klienty velký plus a přínos,“ ukazuje vedoucí provozu Mirka Horvátová.

Klientům slouží také rehabilitační místnost v suterénu. „Máme tady nový motoped, který slouží třeba i pro vozíčkáře nebo pro lidi s dětskou obrnou nebo s jakýmkoliv tělesným postižením. Můžou procvičovat svaly a on je procvičuje i sám,“ dodává Horváthová.

Celá budova je bezbariérová, s výtahem. Nahoře v patře je cvičný byt s kuchyní. „Kterou můžou využívat i lidé, kteří se pohybují pomocí vozíčku, protože je kuchyňská linka uzpůsobená tak, aby si mohli s vozíčkem pohodlně třeba umýt nádobí nebo se dostat i k varné desce. Součástí je i koupelna se sprchovým koutem, umyvadlo, toaleta,“ vysvětluje ředitelka Hana Janů.

Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme