Na Vysočině se rozmáhá včelí mor

Včelí mor má na Vysočině další oběť. Část svých včelstev musí spálit Jaroslav Pospíchal z Leštiny u Světlé na severu kraje. Poblíž už se nákaza projevila před několika měsíci a veterináři proto vyhlásili speciální opatření. Zákeřné nemoci zřejmě neuniknou ani další.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včela | Foto: Fotobanka stock.xchng

Ještě před dvěma měsíce pan Pospíchal doufal, že se mu pohroma vyhne, bohužel jeho včely jsou podle chemických rozborů nakažené. V Česku se včelí mor neléčí, včelař tak musí všechno spálit a to i včetně svého oblečení.

„Kompletně úly, včelstva a veškeré nářadí a náčiní, které je k tomu potřeba. Začátky jsou hrozné, ale postupně si na to člověk zvyká, není jiné východisko ani řešení,“ říká Jaroslav Pospíchal.

Nákaza se před několika měsíci objevila i v nedalekých Kynicích. Tamní včelař si mohl do svých úlů přinést cizí roj. Veterináři už v červnu označili asi pěti kilometrový okruh na severu Havlíčkobrodska jako místo, kde platí speciální opatření – včelaři například nesmějí stěhovat svá včelstva.

Že se mor objeví i jinde, tomu nikdo nevěřil. Jaroslav Pospíchal ale musel spálit 44 včelstev, což je necelá jedna tuna medu. Navíc teď na svých pozemcích podle pravidel nesmí rok včelařit.

Milan Kopecký, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme