Na Vysočině se rozzáří vánoční stromy. Advent zpestří řada koncertů

První prosincová neděle je spojena se začátkem adventu, města rozzáří vánoční výzdoba, začínají trhy a nastává období adventních koncertů. Zajímavé kulturní akce nyní zaplaví celou Vysočinu, dnešek bude patřit rozsvěcení vánočních stromků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořící svíce | Foto: stock exchange

Jako první se v půl čtvrté odpoledne rozsvítil strom na Masarykově náměstí v Jihlavě, následovat budou stromky v Havlíčkově Brodě, Žďáře nad Sázavou, Pelhřimově a Polné. Jihlavské náměstí bude v adventním období dějištěm spousty kulturních událostí.

Ve čtvrtek se na Masarykově náměstí sejdou andělé a čerti. Mikulášský slet se uskuteční také v Havlíčkově Brodě a v Jilemnici. O den později, v pátek od čtyř hodin, herci z Liduščina divadla v Jihlavě sehrají pohádku Tajemství stříbrné vločky. Další populární akcí je Česko zpívá koledy.

„To je akce, která putuje po celé republice. Tady v Jihlavě proběhne 11. 12. od 18 hodin a bude to celostátní zpívání pěti koled,“ vysvětluje mluvčí magistrátu města Jihlava Radek Tulis.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co chystá kraj Vysočina během adventu, zjišťovala redaktorka Martina Kovaříková

Nepostradatelnou součástí předvánočního období jsou také adventní koncerty. Podle Tulise je v Jihlavě nejoblíbenějším vystoupením Vánoční Melodie dětem, které se uskuteční v pondělí 9. prosince od 18 hodin na radnici.

„Je to koncert souboru Melodie, který je spojený s koncertem základní školy speciální a praktické školy Jihlava. Považuji to za nejveselejší a nejradostnější koncert v seriálu vánočních koncertů. Dobrou náladu, kterou nám sem tradičně přinášejí, to je něco, co se nedá přenést, proto je to tak oblíbená akce, proto je vždy gotický sál nacpaný k prasknutí,“ doplňuje Tulis.

S Ledeckým si zazpívají děti

Tradicí jsou také adventní koncerty v Polné. První vystoupení bude mít v režii kapela Kapka, další pak převezmou žáci místních škol.

„Druhý adventní koncert je už tradičně vyhrazen žákům základní školy v Polné. Je velice úspěšný, protože je hojně navštěvován i jejich rodinnými příslušníky, stejně jako ten třetí, který zajišťuje základní umělecká škola,“ říká pořadatel koncertu Zdeněk Neubar.

K vánočním písním nerozlučně patří jméno Janka Ledeckého. Ten zakončí advent svým vystoupením v Chotěboři, a to 20. prosince.

„On tam má svoje vánoční hity, například A nikdy to nevzdám a Ryba rybě. Ale zajímavá věc je, že s ním budou zpívat děti dětského pěveckého sboru. On si to vymínil a to bude takové pěkné zakončení do Vánoc," uzavírá ředitel Centra kultury a sportu Chotěboř Milan Stránský. V Jihlavě advent 22. prosince zakončí Jakub Pustina a jeho hosté.

Martina Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme