Na Vysočině soutěží desítky horolezců na ledové stěně

Nejvyšší ledovou stěnu v Česku přijely do Víru u Bystřice zdolat desítky horolezců. Pátý ročník Ice run 2013 ale letos potrápila obleva. Organizátoři čerpali tisíce litrů vody celý týden a průběžně je pouštěli hadicemi ze skály tak, aby vznikl obří kolos pro další Mistrovství republiky. To jim ještě počasí přálo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Vysočině soutěžily desítky horolezců na ledové stěně o titul mistra republiky | Foto: Olga Štrejbarová

„S bratrem jsme na horách provozovali horolezectví a přes zimu jsme chtěli trénovat. Když jsem ještě hrával hokej, tady v obci jsme vytvářeli přírodní led. Z hadice jsme na kluziště stříkali vodu. Tenkrát mne napadlo, že by bylo možné hadici obrátit třeba na skálu a vytvořit led na skále,“ popisuje začátky závodu tvůrce ledové stěny David Matuška.

Řeka pod skálou, to je první a hlavní předpoklad pro to, udělat nejvyšší umělou ledovou stěnu v republice. Klukům z Víru se to podařilo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na pátém ročníku Ice run ve Víru u Bystřice natáčela Olga Štrejbarová

„Obléknout si sedák dlouho netrvá, pokud si člověk před tím neobleče mačky. Pak už jen se obléknout tak, aby člověku nebyla zima nebo se naopak nepřehřál. Já jsem z Blanska. Za těch pět let co to tady je, přiznám se, jsem ještě ve finále nebyl. Výsledky jsou do minuty,“ říká jeden ze závodících Jaroslav Nečas.

„Počasí není úplně ideální. Led je vhodný na závod, neštípě se, je měkčí, ale teď už je mokrý moc a odtává. Pro mačky a cepíny je příliš jednoduchý,“ stýská si David Matuška.

Odvaha, důvěra a nadšení. To je to, co spojuje všechny ty, co přijíždějí už pátý rok do Víru u Bystřice nad Pernštejnem. Nejvyšší uměle vytvořená ledová stěna je lákadlem zejména pro amatéry, protože profesionála v České republice vlastně nenajdeme. Nemění to nic na tom, že 40 metrů vysokou ledovou stěnu dokáží zdolat do minuty. Protože je to prostě baví.

Hlavní závod ICE RUN 2013 se bude konat na osvětlené stěně ve Víru dnes v sedm hodin večer. O mistra republiky bude bojovat deset mužů a pět žen.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme