Na Vysočině uvízly ve sněhu stovky kamionů, s vyprošťováním pomůže i tank

Sníh stále komplikuje dopravu v Česku, kalamitní stav byl vyhlášen v celém kraji Vysočina a trvá i na Svitavsku, Prostějovsku, v Jablonci nad Nisou a Bruntále. Nejhorší je situace na Znojemsku a Třebíčsku, kde uvízly stovky kamionů. Na pomoc řidičům tam musel přijet i speciální vyprošťovací tank, nasazen má být v pátek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S vyprošťováním kamionů bude na Žďársko pomáhat i speciální tank | Foto: Lucie Maxová

Za posledních 24 hodin bylo na Vysočině uzavřeno 40 silnic. Přestože je veškerá dostupná technika v terénu, patnácti z nich na Žďársku a Třebíčsku se kvůli obrovským sněhovým závějím stále nedá projet.

Kritická situaci je především na silnici I/38 mezi Jihlavou a Znojmem. Například poblíž Želetavy je odstaveno na 400 kamionů a řada z nich už je zasypaná metrovými nánosy sněhu. Velké problémy jsou i na silnici I/23 na Třebíčsku. Na pomoc řidičům tam musel z Hlučína přijet i vyprošťovací tank a další tři speciální stroje.

Dopravu na Moravě a ve Slezsku ochromily přívaly sněhu a uvízlé kamiony

Číst článek

V terénu už jsou dvě tatry, které pomáhají na hlavním tahu z Jihlavy na Znojmo. Do krajského města odpoledne dorazil i vyprošťovací tank, zatím však bude odstaven v areálu kasáren.

„Jeho nasazení bude asi až zítra, dnes se nám vydaly do terénu tatry z Hlučína, které už aktivně pomáhají. Pokud se situace nezhorší, zůstane tank v kasárnách do zítřka, kdy se zřejmě vydá na Ždársko. Vše se řídí podle momentální situace, protože na místě operuje spousta odtahových služeb a situace se postupně zlepšuje,“ vysvětluje mluvčí jihlavských hasičů Petra Musilová.

Doprava se stále potýká s přívaly sněhu. Na přechod v Harrachově nesmějí kamiony

Číst článek

V oblasti na mnoha místech nejezdí autobusy a vlaky, kvůli řadě nesjízdných nebo zcela uzavřených silnic dnes do školy nedorazily některé děti.

Komplikace se nevyhnuly ani obchodníkům. Auto plné masa dovezl pozdě do řeznictví řidič Jiří Mikší. Trasu Polná – Ždírec – Měšín jel prý pětkrát déle než obvykle: „Katastrofa nad katastrofy, tři cestáři v příkopech, traktory zapadlé. Hrůza, děs. Kdybych neměl naloženo, tak nevím, jak se dostanu teď s prázdným zpátky.“

Méně sortimentu nabízí zákazníkům také trafikanti z Vysočiny. Kvůli nehodě na dálnici D1 jim nepřivezli některé noviny. „Nedovezli Blesk, Aha a Sport. Asi někde zapadli,“ říká jihlavská trafikantka Jarmila.

Dopravu v Česku dál komplikuje sníh, blokuje silnice i železnice

Olga Štrejbarová, Hana Mikulincová, Lucie Maxová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme