Na Vysočině vrcholí přípravy na Zlatou lyži, začíná za necelý měsíc

Necelý měsíc před začátkem závodů v běžeckém lyžování Zlatá lyže pořadatelům nepřeje počasí. Sněžná děla jedou na minimum, protože je příliš velké teplo. Přírodní sníh, který napadl, už roztál. Do závodu v Novém Městě na Moravě se přihlásili závodníci z 21 zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové Město - Zlatá lyže | Foto: Michal Malý

Sněhová děla na stadionu běží, přestože současné počasí je od ideálu daleko. „My pro zasněžování potřebujeme ideálně asi minus osm stupňů, vlhkost 90 procent,“ vysvětluje šéf zasněžování mezi správci stadionu Karel Klepač.

„Toto je počasí opravdu nepříznivé pro zasněžování, nicméně počasí si člověk nevybere. A musíme zasněžívat v těch podmínkách, které dnes jsou,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na novoměstském stadionu o přípravách Zlaté lyže natáčel reportér Michal Malý

Teploměr v Novém Městě dnes dopoledne ukazuje dva stupně nad nulou. Děla sice na první pohled chrlí velké gejzíry sněhu, podle Klepače ale jednou na minimum.

Kromě stadionu se na závody chystají i závodníci. Přijedou i z velkých dálek, Austrálie, Kanady nebo Číny.

„Zatím máme přihlášeno 21 států, uvidíme, jestli se ještě někdo přihlásí. Počítáme, že snad ano, že by to mělo být kolem 25 států,“ říká člen pořadatelského klubu Luboš Buchta.

Podle něj závodu ale může uškodit termín týden po závodě Tour de Ski.

Závod Zlatá lyže začíná v Novém Městě na Moravě oficiálními tréninky 10. ledna 2014. Samotné závody Světového poháru v klasickém lyžování (sprint) se pojedou 11. a 12. ledna 2014.

„Nevíme, jestli přijedou ti nejlepší závodníci. Ale ti sprinteři, kteří jsou dobří - Noři, Švédi, Rusové, ti určitě tady budou,“ dodává Buchta.

Zlatá lyže, která je součástí světového poháru, začíná oficiálními tréninky už 10. ledna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme