Na významném zimovišti vodních ptáků v Plzni je letos výrazně méně ptactva

Zajímavým přírodním místem se může pochlubit plzeňská čtvrť Doubravka. Na Berounce, poblíž kostelíka svatého Jiří, najdete největší zimoviště vodního ptactva v západních Čechách. Ze zamrzlých stojatých vod řek a rybníků se sem stahují stovky ptáků. Letos jich je tu ale výrazně méně než v jiných letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polák chocholačka (samec)

Polák chocholačka (samec) | Foto: Jan Rosenauer

Na zimoviště ke svatému Jiří se podle odhadu ornitologů slétává každou zimu až osm stovek ptáků, nejčastěji jde o labutě a divoké kachny.

„Někde tady bude i husa velká, která nám tady letos zimuje, a celoročně se tady vyskytuje ledňáček říční, slípka zelenonohá, polák chocholačka, polák velký. A viděl jsem tady, jsou to dva dny, hvízdáka euroasijského, což je také taková docela zajímavá záležitost z říše kachen,“ upozorňuje na zajímavé druhy Karel Makoň z plzeňské Záchranné stanice živočichů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na největším zimovišti vodního ptactva v západních Čechách u svatého Jiří v Plzni natáčela Monika Zettlová

Jedním dechem dodává, že Berounku si jako zimoviště vybírají i ptáci z různých koutů Evropy.

„Hodně tady máme labutě s německými ornitologickými kroužky, můžeme tady vidět morčáky velké, které jsou hodně ze severu, z Norska, Švédska a podobně. Objevují se tady i lysky, dokonce máme hlášení podle ornitologického kroužku, že tady byla i z Běloruska, i z takové vzdálenosti.“

„Je tady samozřejmě početná skupina kormoránů, k naší neradosti, nicméně i to jsou ptáci, kteří sem létají z dalekého severu. Občas můžeme zahlédnout mořského orla, což je takový fenomén Berounky a v současné době také i stoupající trend,“ vyjmenovává dále Karel Makoň.

Většina rybníků letos nezamrzla

Letos je tu ale ptactva výrazně méně než jinou zimu, protože většina rybníků zůstala nezamrzlá a stovky labutí se například zdržují na Velkém Boleveckém rybníku na okraji Plzně.

„Bolevák je už druhým rokem trošku fenomén pro vodní ptáky, protože ten, jak se v rámci čištění a velmi úspěšného projektu na zlepšení kvality vody zarostl takovou tou vodní řasou, tak je velice atraktivním místem zejména pro labutě velké. Takže doby, kdy nám tady na Berounce zimovalo stovka labutí, jsou dávno pryč. Většinou jsou teď všechny na Boleváku,“ vysvětluje.

Pro ty, kteří chtějí učit jednotlivé druhy nebo se o ptácích dozvědět různé zajímavosti, umístili ornitologové na lávku 16 informačních tabulí. Ochránci zvířat tu také ptáky pravidelně dokrmují, vybudovali jim tu dokonce obří krmítko.

„Nám se vyplatilo sem ty ptáky nalákat i právě na krmení, nabídnout jim určitý potravní zdroj. Takže ten zásyp nám slouží k přikrmování vodních ptáků obilnou směsí, protože to je samozřejmě i pro ně kaloricky a výživově lepší než samotné rohlíky, ale tady na tomto místě samozřejmě lze rohlíky krmit.“

„Za prvé je tady ta koncentrace ptáků tak velká, že by tady hrozila nějaká monodieta, a za druhé budeme radši, když ptáci budou stažení tady na té tekoucí vodě, která nezamrzá, což je pro ně bezpečnější i zdravější, než když je lidi budou krmit na Boleváku, který zamrzá, a pak jsou tam labutě mezi bruslaři a podobně.“

Ornitologové tu provádějí i monitoring zdravotního stavu ptačí populace a od roku 1997 využívají zdejší zimoviště také k výzkumu.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme