Na základní školu na největším sídlišti v Liberci se nevejdou prvňáčci

Mnohem více budoucích prvňáčků, než může škola přijmout, se přišlo zapsat na největším libereckém sídlišti. Ředitel Základní školy Dobiášova má sice ze zákona povinnost přijmout všechny děti, které jsou ze spádové oblasti, ale tady jich přišlo tolik, že ani zákon rodičům nepomohl. Situaci muselo začít řešit město.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

„Svoje děti jsem zapisoval na Základní školu Dobiášova. A protože mám dvojčata, tak jsem měl obavy, aby se mi do toho užšího výběru dostaly obě děti,“ vypráví pan Václav, tatínek Terezky a Matěje, kteří mají v září nastoupit do první třídy.

„U zápisu bylo hodně lidí, hned jsme se to teda nedozvěděli, právě kvůli tomu, že bylo hodně uchazečů. Přišlo asi o 30 procent víc dětí, než kolik se mohlo vejít do tříd, co avizovali. Tak jsme čekali asi deset dní na to, jak dopadlo jednání s ministerstvem školství o otevření čtvrté třídy,“ popisuje Václav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci s přijímáním prvňáčků do Základní školy Dobiášova sleduje redaktorka Šárka Škapiková.

„Ani po deseti dnech nebylo dané finální rozhodnutí, takže se čekalo ještě další týden. V mezičase proběhla informace o tom, že přednostně budou brát děti, co tam mají sourozence. Nakonec to dopadlo tak, že budou otevírat čtvrtou třídu.“

Pro Václava to tedy nakonec dopadlo dobře:

„Měli jsme štěstí. Kdybych měl vozit děti někam jinam, tak by to byl fakt problém. Dobiášova je vzhledem k našemu bydlišti i cestě do práce při ruce.“

Dobiášova, nebo Broumovská?

Čtvrtá třída se sice otevírat bude, není ale jisté, jestli ministerstvo schválí, aby to byla oficiálně třída školy Dobiášova.

„Není jisté, že nám to krajský úřad potažmo ministerstvo školství odsouhlasí. Zároveň je připravena druhá varianta, a to, že ty děti, které se nedostaly do Základní školy Dobiášova, budou přijaty na Základní školu Broumovská. Ta si otevře detašované pracoviště – jednu třídu – na Základní škole Dobiášova,“ říká náměstek primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda.

Ať už se otevře třída jako oficiální prostor školy Dobiášova nebo jako detašované pracoviště školy Broumovská, pro rodiče zůstává hlavní jediný fakt: jejich děti budou moci chodit do lavic nejblíže svému bydlišti.

Jinde problémy s kapacitou dětí nebyly a všechny děti se dostaly tam, kde mají svoji spádovou oblast.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme