Na zámku Krásné Březno jsou vystavena umělecká díla Němců odsunutých z Ústí nad Labem

Umělecká díla zabavená po druhé světové válce Němcům jsou k vidění na zámku Krásné Březno. Výstava Skryté poklady ústeckých vil představuje artefakty, o které Němci přišli po válce na základě Benešových dekretů. Většinu děl uvidí lidé vůbec poprvé. Mezi nejstarší patří dva velké portréty chlapců z rodu Kolovratů ze začátku 17. století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohatí ústečtí Němci se zajímali také o moderní umění. Vlevo obraz Žena sedící na lavičce v zahradě od Maximiliana Lenze. Vpravo Nádražní restaurace od Hanse Thumy

Bohatí ústečtí Němci se zajímali také o moderní umění. Vlevo obraz Žena sedící na lavičce v zahradě od Maximiliana Lenze. Vpravo Nádražní restaurace od Hanse Thumy | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Kurátorku Terezu Peerovou ale zaujala mnohem modernější díla: „Která v sobě nesla prvky impresionismu, nové věcnosti, která je typická pro 20. a 30. léta. To nabourává představu toho, že bohaté rodiny sbíraly umění jen měšťanského charakteru nebo kýče. Tohle je umění moderní, dobové.“

Na výstavě je k vidění mnoho předmětů dříve patřících rodině továrníka Wolfruma. V jeho vile, zabavené na základě Benešových dekretů, mimochodem sídlí Český rozhlas Ústí nad Labem.

„Z majetku Wolfrumů zde máme děl vícero. Ať už se našly ve vile Na Nivách, kam byla Wolfrumova rodina před odsunem přemístěna, nebo v ulici Velká Hradební. Máme zde například portrét Karla Ludvíka Wolfruma, který zde žil už od poloviny 18. století,“ popisuje kurátorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zámku Krásné Březno, kde jsou vystavena umělecká díla Němců odsunutých z Ústí nad Labem, natáčela Gabriela Hauptvogelová

Na výstavě jsou i rodinná alba Wolfrumů. Ta tehdejší ředitel muzea Alfréd Piffl při třídění konfiskátů zachránil zřejmě ne kvůli jejich umělecké hodnotě, ale spíš pro badatelské účely.

Kurátorka Marta Pavlíková upozorňuje na sérii miniatur, které se málem staly kořistí zloděje - vysokého úředníka místní samosprávy Václava Palána:

„Miniatury zabavil ve vile vnuka malíře Brandejse na Bukově a ukryl je v podkroví Schaffnerovy vily. Tam je náhodou nalezl doktor Piffl. Přišel tak na nezákonnou činnost doktora Palána. Ten byl odsouzen a KSČ se od něj distancovala.“

Podle Pavlíkové nešlo o výjimečný případ. Z té doby je známa například aféra Josefa Stočese, který vyraboval vilu Josefa Schichta. Obrazy, které tam nalezl, si převezl domů, kde je částečně přemaloval, odstranil původní signatury a po válce je vystavoval jako vlastní práce. Tohle naivní počínání bylo odhaleno a Stočes byl také odsouzen.

Období krátce po skončení války si lidé na zámku v Krásném Březně můžou prostřednictvím konfiskátů připomenout až do 10. června.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme