Na zámku v Heřmanově Městci se předvedou severská psí spřežení

Zahrada zámku v Heřmanově Městci na Chrudimsku se na den změní na daleký sever. Areálem se bude ozývat štěkot severských psů a hlasité povely drsných musherů. Akce s názvem Den severských psů se koná už poosmé a je určená nejen dětem, ale i pražským seniorům – těm už od roku 1952 patří zámek, ze kterého je domov důchodců hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod psích spřežení Šediváčkův long | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Přijede i zřejmě nejznámější východočeský musher Pavel Lněnička se svými samojedy. „Jsou různé druhy samojedů, vlčí typ, medvědí typ a liščí typ,“ popisuje majitel severských psů.

Ke svému prvnímu samojedovi přišel velmi kuriózním způsobem. „V roce 1992 jsem byl v národním parku Abisko. Tam jsem viděl u stromu uvázaného psa a na stromě byla cedulka, ať si toho psa někdo vezme,“ vzpomíná musher.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na Den severských psů sledovala redaktorka Drahomíra Bačkorová

Dnes má Pavel Lněnička samojedů třináct. A spolu se svou manželkou budou ve středu na psím spřežení vozit heřmanoměstecké děti a pražské seniory po zámeckém parku.

A i když je sám schopen přesvědčit psy i ke 40kilometrové rychlosti, nikdo se prý bát nemusí. „Brzdy mám čtyři. Pátá brzda je když seskočím a šlápnu na zem,“ dodává Lněnička.

Zatímco loni si musheři i psi užívali v hlubokém sněhu, letos to bude zřejmě jízda na blátě. Podle organizátorky Aleny Tučkové je to ale lepší: „Mají takové vozíky na kolečkách, pro ty pejsky je to ještě lepší, protože se tolik nenadřou jako ve sněhu.“

Mirko Kašpar, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme