Na zámku v Kroměříži se natáčí film o severském hrdinovi, viceadmirálovi Tordenskioldovi

Arcibiskupský zámek v Kroměříži se opět objeví na filmovém plátně. Tento týden totiž v památce UNESCO natáčeli zahraniční filmaři. V koprodukci čtyř států vzniká snímek o severském hrdinovi, viceadmirálovi Tordenskioldovi. Prezentace filmu pro novináře se chystá až na polovinu listopadu, Český rozhlas se ale na natáčení dostal už nyní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na kroměřížský zámek ze zahrada | Foto: Aleš Spurný

Za rohem velké zámecké haly, salla tereny, se právě točí jedna z velkých scén. Sál je speciálně zakouřený tak, aby navodil ponurou atmosféru. Jde o počátek osmnáctého století.

„Je to dánsko-česko-švédsko-norská koprodukce. Tordenskiold byl viceadmirálem dánsko-norského námořnictva a stal se slavným hrdinou, protože vyhrál bitvu u Dynekilanu. Je to v podstatě hrdina, každý ho zná, každý se o něm učí ve škole,“ říká Pavel Müller z české produkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

V kroměřížském zámku se natáčí film o severském hrdinovi, viceadmirálovi Tordenskioldovi. O podrobnosti se zajímal redaktor Pavel Sedláček

Tordenskiold se dokonce objevuje v textu norské hymny. Z českých herců se ve filmu mihne pouze Jan Novotný v roli barony Gerze. Nikdo ze štábu zatím médiím rozhovory neposkytuje. Jedna z komparzistek ale ochotně promluvila o své roli.

„Představuji hosta na večírku, na párty. Členkou komparsu jsem už potřetí, takže už jsem věděla, do čeho jdu. A je to čím dál náročnější. Vždycky si to pak pouštím na počítači, hledám scény, které se tu natáčely. Člověka to potěší, když se někde zahlédne na vteřinu,“ popisuje.

Velkofilm o viceadmirálovi Tordenskioldovi nebude levný. Jen v Kroměříži potřebovali tvůrci asi šedesátku komparsistů. A protože zámek je svoji krásou filmaři vyhledávaný, učitel historie na zdejším gymnáziu Evžen Petřík se do komparsu zapojil už pošesté. Tentokrát hraje sluhu.

„Člověk do toho nahlédne trošku pod pokličku natáčení těch historických filmů. S tímto štábem už jsem osobně natáčel, film Královská aféra,“ popisuje.

„Směny jsou dvanáctihodinové s tím, že včera to bylo ještě o trošičku déle. Ale ve srovnání s Královskou aférou je to ještě celkem v pořádku. Protože tehdy jsme nastupovali do kostymérny na čtrnáct hodin a končili jsme druhý den ráno v osm, devět hodin,“ přibližuje.

Zámek je filmaři vyhledávaný

Kromě filmu Královská aféra se na kroměřížském zámku natáčel v minulosti například slavný Amadeus nebo pohádka Peklo s princeznou a také třeba dokumentární film o Kateřině Veliké. Kastelán Martin Krčma si mne ruce a inkasuje pro zámek peníze za pronájem.

„Samozřejmě, že i finanční výhodnost řádně probíráme. Protože jsme objekt, kde v klasické návštěvnické sezoně se při dnešních cenách na trhu filmovacím téměř nevyplatí pronajímat sály. Máme to štěstí, že jsme zámkem oblíbeným, takže v sezóně nás spíše živí návštěvníci,“ přiznává.

Film Viceadmirál Thordenskiold přijde do kin na začátku roku 2016. Režíruje ho Dán Henrik Ruben Genz. Celý se natáčí v České republice, mimo Kroměříže i v Rájci-Jestřebí, Ploskovicích, Roudnici nad Labem, Praze nebo na Konopišti.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme