Na závodišti v Chuchli jsou místo koní labutě. Areál se bude z povodní vzpamatovávat týdny

Ve Velké Chuchli je všechno vzhůru nohama. Na fotbalovém hřišti najdete místo branek, míčů a sportovců převrácené automobily. Koně na dostihovém závodišti zase vystřídaly labutě, kachny a ryby. Z povodní se bude městská část vzpamatovávat celé letní prázdniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopené dostihové závodiště v pražské Velké Chuchli. | Zdroj: ČTK

„Voda postupně opadá. Máme tady laguny z Berounky, která zatopila rodinné domy v Radotínské ulici, bytovky v Radotínské ulici, kde stále ještě odčerpáváme v dobré spolupráci s PVK a hasiči vodu. Lidé se tam postupně vracejí. Teď řešíme odklízení, plní se kontejnery,“ popisuje starosta Martin Melichar.

Úklid po povodních je v obci v plném proudu. Autem projíždíme kolem zatopené střední školy a internátu dostihového sportu, podle zřetelné rýhy na domě poznávám, že voda sahala až k oknům v přízemí. Přesouváme se k místnímu fotbalovému hřišti, které je pouhých několik metrů od Vltavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Chuchli natáčela redaktorka Anna Königsmaraková

„Vidíte sama, bylo značně poškozeno. Hrát tady samozřejmě nebudeme moct ještě delší dobu,“ říká starosta a ukazuje na převrácená auta. „Aut je tady hodně a vidíte ty škody, které jsou,“ doplňuje.

Přes metr vody bylo v přilehlé budově s šatnami a místním občerstvením, které k mému překvapení funguje. „To povodně nesmylo. Pivo si vyžádali, že se musí točit, kafe chtějí vařit taky, tak jsem přivezla plnou konvici,“ líčí provozní Petra Benčatová.

Zatopená Radotínská ulice na tribunou závodiště ve Velké Chuchli | Foto: Jakub Marek

S úklidem pomáhají dobrovolníci z Červeného kříže, stejně jako v bytovce poblíž dostihového hřiště. Tam vede naše další cesta, stále ještě hlubokými kalužemi.

„Laguny, které tu byly se snažíme přečerpávat. Jednu z posledních větších lagunek, která je na závodišti, přečerpáváme do propustků. Od hasičů máme plovoucí čerpadlo a čerpáme to vlastně do řeky kanálem, který jsme budovali skrz jednu halu. Máme tu kačenky družně ve spolek a labutě, dneska už jsou tady čtyři. Je to hezké, ale v těchto prostorech nic moc,“ říká starosta Melichar.

Za posledních 14 dní toho moc nenaspal. Naštěstí se mohl spolehnout na své kolegy i místní obyvatele. „Musím opravdu pochválit své chuchelské občany. Jednak za podporu a za pomoc při pytlování, kdy jsme tady sami napytlovali 300 metrů dlouhý pás podél Strakonické, aby byla Malá Chuchle ochráněna. I zastupitelé se toho zúčastnili,“ dodává starosta.

Všechny společně čeká práce ještě minimálně celé léto.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme