Na Zemana do Kolína. Příští prezident možná bude mít v muzeu vlastní expozici

Do Kolína se možná bude jezdit za Milošem Zemanem. V tamním muzeu má totiž vzniknout expozice věnovaná právě nově zvolenému prezidentovi. S tímto nápadem přišel sociálnědemokratický středočeský hejtman Josef Řihák. Myšlenka stálé výstavy ale rozděluje obyvatele Kolína i krajské politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman se v Kolíně narodil, ve městě na Labi studoval a v 60. letech také pracoval ve zdejších strojírnách Tatra Kolín.

Podle středočeského hejtmana Josefa Řiháka z ČSSD si tak nový prezident expozici umístěnou ve zdejším muzeu právem zaslouží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miloš Zeman možná bude mít v kolínském muzeu vlastní stálou expozici. Podrobnosti zjišťoval Michal Trnka

„My chceme upozornit na to, že nejznámější žijící občan z Kolína je teď Miloš Zeman,“ vysvětluje hejtman.

Hejtmanova snaha otevřít v Kolíně stálou výstavu věnovanou Miloši Zemanovi rozděluje tamní veřejnost na dva tábory. Zatímco příznivci nové hlavy státu jsou většinou pro expozici, Zemanovi odpůrci mají jisté výhrady.

„Myslím že ne. Historie může ukázat, že nebyl dobrý prezident,“ odpovídá jedna z místních obyvatelem na otázku, zda má mít Zeman v Kolíně svou výstavu. „Ať to tady je. Když je to rodák odtud, tak to muzeum by bylo vhodné,“ souhlasí s nápadem další z oslovených.

Jednotní v názoru na expozici o Miloši Zemanovi nejsou ale ani krajští politici. Třeba radní pro kulturu Zdeněk Štefka z KSČM si myslí, že samostatné stálé výstavy by neměly být věnované žijícím osobnostem.

„Nepřipadá mi to vhodné přímo pro muzea vystavovat současného prezidenta. Něco jiného je udělat expozici minulých úspěšných prezidentů, tohle mi připadá, že je to trochu za rámec běžné činnosti muzeí,“ podotýká Štefka.

Odborníci jsou zatím opatrní

Jasné zatím není, co na případné výstavě věnované Miloši Zemanovi vlastně návštěvníkům ukazovat. Hejtman Josef Řihák má zatím jen základní představu. „Ukazovat by se tam měly fotografie či jiné věci, ale to bych nechal na odbornících,“ říká.

Právě odborníci jsou velmi opatrní. Ředitel kolínského Regionálního muzea Vladimír Rišlink zatím ví jen to, že místo pro plánovanou expozici se má najít v takzvaném Veigertovském domě na tamním Karlově náměstí.

Objekt je teď kvůli majetkoprávnímu sporu prázdný. Z větší části ale patří kraji a ten už má na stole dohodu s menšinovým vlastníkem o odkoupení jeho podílu. Chátrající dům chce hejtmanství nejdřív opravit. Muzeum tu pak chystá nové výstavní prostory.

„V rámci expozice předpokládáme, že bude část věnovaná osobnostem, které jsou s Kolínem spojené. Měli jsme tedy na mysli spíše osobnosti již nežijící. Je to otázka nějaké další koncepce, jak to bude pojato, ale myslím si, že je zatím trochu předčasné o tom mluvit,“ připomíná Rišlink.

Podle současných odhadů by se expozice o Miloši Zemanovi mohla stát součástí kolínského muzea možná už za dva roky.

Michal Trnka, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme