Na Zimní přechod Šumavy se tekutý svetr nedoporučuje

Šumava je kouzelné, ale v posledních dnech poněkud mrazivé místo. I přes mráz se tam však koná Zimní přechod Šumavy na běžkách a dnes vstupuje do své předposlední etapy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská Kvilda na Šumavě | Foto: Daniel Kaifer

S napětím tam například na každé ráno čeká amatérský meteorolog Antonín Vojvodík, aby si splnil životní sen a naměřil nejnižší rekordní teplotu v Česku.

Nejnižší naměřenou teplotu je dosud platných minus 41,6 stupňů Celsia z roku 1929. Zdá se, že ale ani dnes neměl štěstí.

Ve srovnání s pátkem, kdy teplota klesla na arktických mínus 38,5 stupně, se dnes Kvilda probudila do relativně teplého rána. „Když se teď dívám na teploměr, odečítám, že tam je aktuálně mínus 19 stupňů,“ hlásí z Kvildy reportér Radiožurnálu Jan Kopřiva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z mrazivé šumavské Kvildy se ráno ohlásil reportér Radiožurnálu Jan Kopřiva

Od čtvrtka probíhá na Šumavě Zimní přechod Šumavy na běžkách. Přechod odstartoval v Železné rudě a první etapa směřovala do Prášil. V pátek se účastníci přesunuli z Prášil na Kvildu, dnes je pak čeká přechod do Stožce. Nedělním cílem je Nová Pec, kde přechod končí.

Česko má za sebou na mnoha místech další arktickou noc

Číst článek

Denní túra je průměrně 40 – 50 kilometrů. Cestu komplikuje i mráz, který účastníkům ubírá energii. Doplňuje ji pak každý po svém. Jan Kopřiva nedoporučuje takzvaný „tekutý svetr“ čili alkohol, protože sice dojde k pocitovému zahřátí organismu, nicméně fakticky tělo další energii spíše ztrácí.

Jan Kopřiva, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme