EURO 2020

Česko 0:1 Anglie

Na Žižkov se vrátili příslušníci SS a barikáda

Pražský Žižkov byl dnes svědkem rekonstrukce bojů o barikády. Před školou Na Pražačce členové klubu vojenské historie předvedli ukázky z bitvy, která se na tomto místě odehrála před 65 lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražané staví barikády | Foto: Archiv Českého rozhlasu

Německá kasárna Na Pražačce se na konci války stala bodem silného odporu. Čeští povstalci byli schovaní za barikádou ze starého nábytku. Proti nim stáli mladí fanatičtí nacisté v hnědých uniformách s hákovým křížem na rukávech, které se Češi snažili odříznout od dalších jednotek SS.

Hodinovou ukázku připravovaly tři stovky historických nadšenců asi tři čtvrtě roku. Vystřílely se při ní čtyři tisíce nábojů a několik kilogramů pyrotechniky.

„Uniformy jsou naším majetkem.Technika je ze zápůjček Vojenského historického ústavu Praha a od soukromých sběratelů," řekl hlavní organizátor přehlídky Martin Korbel, z klubu vojenské historie Gardekorps Praha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekonstrukce bojů Na Pražačce.mp3

Po ukázce bylo možné si zblízka vojenskou techniku detailně prohlédnout a promluvit i s některými protagonisty. „Na barikádách bojovaly různé třídy lidí, já jsem představoval kavárníka, byl jsem tam se svojí chotí, v pistoli jsem měl sice jen pět nábojů, ale každý si zastřelil svého Němce,“ prozradil svoji roli jeden z protagonistů rekonstrukce.

Tehdejší dramatické události trvaly Na Pražačce od 4. do 9. května 1945.

Martin Drtina, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme