Na zlínské univerzitě roste zájem o kurzy čínštiny. Kvůli exotice i obchodu

Mimořádný zájem vzbudily první kurzy čínštiny na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Poté, co je škola nabídla studentům a zaměstnancům, se přihlásilo více než sto účastníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínština. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Opravdu jsem to nečekala a těší mě to. Myslím, že pro Čechy je čínština stejně náročná jako čeština pro nás. Jsou tam velké odlišnosti, ale pokud to někdo zkusí a alespoň něco se naučí, bude z toho mít určitě dobrý pocit,“ říká lektorka Yiying Guo, kterou nebývalý zájem o výuku potěšil.

Mezi důvody ke studiu čínštiny patří ve Zlíně nejčastěji zvědavost. „Exotika jazyka samotného, exotika země a v neposlední řadě ekonomická prosperita Číny,“ vysvětluje jedna z účastnic kurzu Zuzana Tomková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Roman Verner zjišťoval, proč mají lidé ve Zlíně zájem o výuku čínštiny

„V současné době je to spíš zájem, možná do budoucnosti to něco přinese,“ přiznává s tím, že se už dříve zajímala o čínskou kulturu.

Vedoucího ateliéru grafiky přivedl do učebny zájem o kaligrafii, pedagožku obchodní angličtiny Danielu Valíkovou zase praktické využití jazyka.

„V této oblasti Čína přece jenom je důležitější a důležitější, takže mě to zajímá. Aby člověk měl aspoň trošku nějakou pasivní znalost třeba,“ uvažuje.

„Je to pro mě spíš úplně nové. Učila jsem se hodně evropských jazyků, ale mimo Evropu jsem zkoušela jenom korejštinu a to nebylo příliš úspěšné. Ani tady nemám žádné velké ambice, ale spíš k té kultuře se chci dostat trošičku blíže,“ dodává.

O výuku čínštiny už projevily zájem i zdejší firmy, které začínají obchodovat s asijskou velmocí. Univerzita proto počítá i s případným rozšířením kurzů.

krw, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme