Na Zlínsku hrozí povodně, varují meteorologové. Déšť zvedá hladiny menších toků

Přívalové deště v neděli zvedly hladiny některých menších toků, a to hlavně na Zlínsku. Na druhý povodňový stupeň vystoupala například Dřevnice v Kašavě a také ve Slušovicích. Třetího povodňového stupně krátce dosáhl Lukovský potok u Kostelce. Meteorologové varují, že hladiny některých toků můžou během noci opět prudce stoupnout. Na Moravě a ve Slezsku má až do rána vydatně pršet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucko zasáhly silné deště | Zdroj: ČTK

„Do oblasti přichází další bouřkové pásmo, ty bouřky už nejsou tak silné jako v předchozím případě, avšak očekávané úhrny se můžou pohybovat mezi 10 až 30 milimetry,“ řekl večer Českému rozhlasu meteorolog Josef Hanzlík.

„Očekává se, že bude docházet k opětovným prudkým vzestupům hladin, k dosažení jednotlivých stupňů povodňové aktivity, včetně i třetího povodňového stupně, tedy povodňového ohrožení.“

Meteorologové v podvečer vydali pro Zlínsko a Kroměřížsko upozornění na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení. To později odvolali, o půlnoci ale vydali novou výstrahu pro Zlínský kraj.

Kvůli intenzivním srážkám v neděli došlo u menších toků k rozkolísání hladin, povodňové stupně byly dosaženy na Lukovském potoku, na Dřevnici, na Januštici a Fryštáckém potoku.

Během večera a noci podle meteorologů přejdou srážky do trvalého deště, který bude místy vydatný. Pršet má podle výstrahy ČHMÚ na celé Moravě a ve Slezsku až do pondělního rána.

Kvůli silným dešťům a bouřkám měli hasiči ve Zlínském kraji k 19. hodině hlášenu téměř stovku událostí. Zasahovali hlavně ve Zlíně a jeho nejbližším okolí a na Kroměřížsku. Jde hlavně o čerpání vody a odstraňování popadaných stromů.

Bouřky s přívalovými dešti postupovaly Českem. Vydatně pršelo odpoledne třeba na Třeboňsku a Jindřichohradecku. Tam hasiči evakuovali 51 lidí z vlaku, který jel z Veselí nad Lužnicí do Českých Velenic a narazil do stromu u obce Majdalena.

Na Vysočině hasiči pomocí motorových pil odstraňují ze silnic popadané stromy a větve. Největší problémy jsou na Žďársku. Všechny zásahy se zatím obešly bez zranění a stromy nepadly na budovy ani na dráty elektrického vedení.

V Chlumu na Třebíčsku se ale po přívalovém dešti utrhl svah. Půda zavalila dvůr a střechu rodinného domu, z něho museli hasiči evakuovat dva starší lidi.

Kolem 40 událostí evidují hasiči na Přerovsku, většinou tam odstraňují popadané stromy, čistí kanalizaci a čerpají vodu. V Moravskoslezském kraji jednotky vyjížděly asi k pěti desítkám případů.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme