Na znojemském Hradišti odhalili sochu knížete Rastislava k výročí příchodu Cyrila a Metoděje

Znojemské Hradiště se v neděli stalo místem oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Oslavy na nádvoří Probošství Řádu křižovníků s červenou hvězdou zpestřila nejrůznější hudební vystoupení, ale i slavnostní otevření expozice Velké Moravy v areálu Nadace svatého Hipolita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věnceslav Černý: Příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu | Foto: Očima oslíka

Hlavním okamžikem odpoledne bylo odhalení sochy svatého Rastislava. Pozornost si ale zasloužila i Velkomoravská expozice řemesel.

„Pokoušíme se tady lidem ukázat takový ucelený přehled z toho, co by mohli vidět na Velké Moravě. Začínáme nějakým oděvem, tím, jak se vyráběl, jeho zdobením,“ popisuje Jaroslav Křivánek z Občanského sdružení Velkomoravané.

„Pak se posuneme k něčemu trošku složitějšímu, a to je jídlo. Návštěvníci si mohou upéct svou vlastní placku, můžou si k tomu dát naši pomazánku. Ta je vyrobena z tvarohu, bylinek a trochy česneku,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na slavnostním odhalení sochy sv. Rastislava byla redaktorka Alena Kusáková

Mezi řemesly se vedle tkalců a pekařů představili například i kováři.

Sochu knížete Rastislava pak slavnostně odhalili na znojemském Hradišti. Dílo najdete u vstupu do areálu nadace svatého Hipolita.

„Ten, kdo byzantské věrozvěsty pozval, byl právě kníže Rastislav. Bez jeho pozvání bychom pravděpodobně ani tu tradici, ani ten duchovní a velký společenský rozměr, který na Moravu přinesli, neměli,“ říká místostarosta Znojma Pavel Balík.

„Uctíváme čas 1150. výročí příchodu a vážíme si toho, že kníže Rastislav tyto dva byzantské učence pozval,“ doplnil Balík.

Tomáš S. Šťástka, Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme