Nábřeží Otavy v Písku zdobí třímetrové písečné sochy. Začíná Cipískoviště

Přemysl Otakar II., Václav I. nebo vynálezce František Křižík. Písečné sochy právě těchto osobností stojí na nábřeží řeky Otavy v Písku. Ohlašují tak začátek Cipískoviště - třídenní zábavy pro děti i dospělé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postavy z filmů Hogo Fogo Homolka, Měsíc nad řekou nebo Lotrando a Zubejda zdobí od soboty otavské nábřeží v Písku | Foto: Miroslav Duschek

Vytesat sochu z písku není jednoduché. Dva sochaři si letos museli poradit se sto tunami speciálního materiálu, který se nejprve napěchuje do forem.

„Základní tvar vychází z konstrukce bednění, které se postupně sestavuje, do něj se naváží sypký písek a pod velkým tlakem se kompaktní. Písek je také speciální - má určité množství jílu a je ostrohranný,“ prozrazuje tajemství výroby písečných soch akademický sochař Jiří Genzer.

Kdo by čekal, že umělci pracují jen s jemnými nástroji, toho vyvede z omylu sochař Jan Kašpar. „Začíná se lopatou, pak se používá zednické nářadí – hladítko, špachtle - a na nejmenší detaily a vzory se používají speciální škrabky, které si každý sochař vytváří sám a dělají mu vlastní rukopis,“ vysvětluje.

Pokud sochy neponičí prudký déšť nebo vandalové, vydrží na náplavce u Otavy a také u městské elektrárny třeba do konce prázdnin. Historické postavy tak dohlédnou na letošní oslavy 770 let založení města.


Zvětšit mapu

Pavla Kuchtová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme