Náchodští policisté předali ukradená kola jejich původním majitelům

Náchodští kriminalisté si připsali významný úlovek. Vypátrali muže a ženu, kteří v Královéhradeckém a Pardubickém kraji ukradli přes 30 jízdních kol a způsobili tak škodu více než 400 tisíc korun. Policisté zloděje dopadli už v listopadu. Teď navíc dokázali část odcizených kol vrátit jejich původním majitelům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdní kola jsou na jihu Moravy takřka všudypřítomná | Foto: Hana Ondryášová

„Skvělé, už se těším, až budeme jezdit, začíná hezké počasí,“ radovala se na dvoře policejní služebny v královéhradeckých Malšovicích Helena Marunová. Kolo jí zloději ukradli ze sklepa panelového domu v Chrudimi.

„Předtím nám ukradli ještě dětské kolo, staršímu synovi a to se vůbec nenašlo. Pak nám ukradli další dvě, takže jsme vůbec nepočítali s tím, že by se našlo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Náchodští kriminalisté dokázali vrátit ukradená kola původním majitelům. Reportáž Ondřeje Vaňury

Pro své kolo si přišla i Kateřina Šmehlíková. Ani ona vůbec nedoufala, že by jízdní kolo, které jí zmizelo na podzim, ještě někdy viděla.

„Taková malá naděje tam samozřejmě vždycky je, ale ta zmizela po týdnu. Obešla jsem všechny možné pardubické a hradecké bazary s koly, hledala jsem na internetu, ale pak jsem to vzdala,“ říká Kateřina Šmehlíková.

Kolo za zhruba 12 tisíc korun si koupila na splátky, a teprve za dva měsíce ho bude mít celé splacené.

Většina bicyklů končila na Ukrajině

Zloději měli systém krádeží propracovaný. Ze sklepů a různých koláren brali jen dražší, značkové a pro ně dobře prodejné kusy. Všechny pak vozili do Hořic, kde je od nich kupoval obchodník s koly a prodával je dál - v naprosté většině případů až na Ukrajinu.

Například na Rychnovsku odcizili dvě kola z panelového domu, v dalším domě pak ale narazili na kola lepší a zřejmě i dražší. Dříve odcizené bicykly tam proto zanechali a odešli s těmi lepšími.

I když dvojice celkem ukradla přes 30 kol, policistům se podařilo nalézt jen 7 kusů. I tak je to ale veliký úspěch. Objasněnost je totiž v podobných případech velmi malá.

„Víme, jakým způsobem se kola prodávají, mají několikátého majitele. Prostě dohledat to kolo, u koho skončí, je velmi problematické. Kolegům z Náchoda se opravdu podařil velký kus práce v tom, že zjistili nejenom pachatele,“ říká Ivana Ježková z královéhradecké krajské policie.

Muž i žena, kteří kola kradli, můžou v případě odsouzení strávit až 5 let ve vězení.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme