Nad Kladnem budou burácet letadla z vedlejší vzletové dráhy pražského letiště. Hlavní se bude opravovat

Nad Kladnem budou téměř nepřetržitě skoro pět měsíců burácet startující letadla. Letiště Václava Havla Praha bude od poloviny května do konce září opravovat hlavní vzletovou dráhu. A letadla tak budou startovat na vedlejší dráze, která směřuje právě na Kladno. Tamní obyvatelé se už teď bojí nadměrného hluku i toho, že se nevyspí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaké problémy řeší současná letecká doprava? | Foto: Fotobanka stock.xchng

Na hluk z burácejících letadel si budou muset zvyknout zejména obyvatelé kladenských částí Vrapice a Dubí. Právě přes ně povede vzletový koridor. Více než 30 let žije v Dubí paní Jitka. Hluku z letadel se bojí:

„Asi to pro nás nebude moc dobré, protože čekáme přírůstek do rodiny, takže i z tohoto důvodu, aby tam nedocházelo k nějakému velkému rušení. Nebude to nic příjemného.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O hluku letadel v kladenských čtvrtích natáčel redaktor Pavel Pavlas

Letadla startují občas nad jejím domem už teď. „Občas to leze na nervy,“ dodává.

Letiště chtělo původně rekonstrukci rozložit do tří let. Západní část dráhy už opravilo loni a zbytek chtělo udělat v letošním a příštím roce. Na nátlak obcí z blízkosti letiště od toho ale ustoupilo a zbytek prací provede letos.

Vedení Kladna s hlukovým zatížením větší problémy nemá.

„Ano, principiálně je to možné. My bychom se té úplné výluce nevyhnuli v okamžiku, kdy by se opravoval prostředek té dráhy. V tomto ohledu to není pro město žádná významná změna. Na druhou stranu budeme chtít více podrobností o vzletových trasách, zvláště o letových trasách, jejich možných účincích na obyvatele některých čtvrtí,“ říká kladenský primátor Dan Jiránek z ODS.

Letiště zaplatí miliony

Po letišti bude ale požadovat finanční kompenzace. To je připravené s městem o nich jednat.

„Řádově se to pohybuje mezi stovkami tisíc až po miliony,“ potvrzuje mluvčí letiště Václava Havla Praha Eva Krejčí. Obavy zdejších obyvatel chápe. Odpočinout od hluku by si prý měli hlavně v noci.

„Vedlejší dráha bude pro noční lety uzavřena, s výjimkou návratu a do půl druhé v noci i vzletu letadel, která jsou zpožděná. Jedná se především o charterové lety, které jsou nepravidelné a nemůžeme zapříčinit například to, že letadlo zůstane stát pět šest hodin v Hurghádě a cestující tam budou čekat na to, až se bude moct přistát na Letišti Václava Havla Praha,“ vysvětluje Krejčí.

Kompletní opravu hlavní vzletová dráha pražského letiště potřebuje. Slouží už padesát let. Je tedy stejně stará jako první úseky dálnice D1.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme