Nad Zlínem má vyrůst rozsáhlý sportovní areál. Zelení jsou ale proti

Nad Zlínem má v budoucnu vyrůst rozsáhlý sportovní areál rodinného typu. Soukromý investor má podporu jak města, tak také hejtmanství. Rezolutní ‚ne‘ ale vyslovila Strana zelených, které vadí rozsáhlé kácení a narušení krajinného rázu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení topolů v českobudějovickém parku stromka | Foto: Jiří Čondl

Bobová dráha, čtyřsedačková lanovka, více než kilometrová sjezdovka, sportovní hala, mateřská škola, parkovací dům nebo rozhledna se sítí poznávacích stezek. To je jen část toho, co by areál lidem v budoucnu mohl nabídnout. Zlíňané, zdá se, na novinku slyší a vesměs ji vítají.

Zcela opačného názoru jsou ale Zelení. Trnem v oku jim je především vykácení dvou a půl hektaru bukového lesa, upřesňuje místopředseda strany Zelených Petr Jurča.

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované výstavbě sportovního areálu ve Zlíně informovala reportérka Andrea Kratinová

„Pokud lidé budou chtít větší svah, tak určitě nepůjdou tady do Zlína, ale půjdou na nějaký delší, třeba na Troják,“ myslí si. Podle zelených je problém i se stabilitou svahu a s vodou. Povrchové vrty nestačí.

Jedním z řešení by mohl být hloubkový vrt ve spodní části stávajícího lyžařského svahu. V dokumentaci ale není podle Jurči uvedeno přesné místo vrtu, odkud by se areál zásoboval vodou. „Mám obavy, že kdyby ho náhodou ani nenašli, tak budou odkázání na vodovodní síť,“ tvrdí.

Zelení jsou přesvědčení, že stávající podoba lyžařského svahu je dostačující, a projekt by nejraději zastavili. Samotné kácení investora Michala Cepka mrzí. Bez něj ale stavět nelze. Navrhuje proto novou výsadbu, lidé tím podle něj jenom získají.

Pro areál se vyslovilo už 10 tisíc lidí

V některých médiích byla také zveřejněna informace, že pravidelně při jarním tání voda ze svahu zaplaví Dům umění, který je přímo na jeho úpatí. To ale Michal Cepek kategoricky odmítá. „Oni mají problém se spodní vodou,“ upozorňuje.

Investor má požehnání nejen památkářů, Lesů České republiky, ale také hejtmanství a města. Náměstek zlínského primátora Ondřej Běták zvolený za Starostové a nezávislí připomíná, že myšlenka na stavbu lyžařského svahu nad Domem umění je stará už deset let.

„Pokud budou dodrženy všechny předpisy a pravidla, která jsou pro to stanovena, tak město ho podporuje,“ říká Ondřej Běták (STASN), náměstek primátora.

Investor má v ruce petici se zhruba 10 tisíci podpisy lidí, kteří areálu fandí a ve Zlíně ho chtějí. Rozhodnutí, zda se stavět bude, či nikoliv, je ale nyní na krajském úřadě, který má na stole právě zmiňovaný posudek o vlivu na životní prostředí. S ohledem na všechny zákonné lhůty se zelení chtějí dočkat verdiktu do prázdnin, investor je umírněnější a čeká ho až v září.

Andrea Kratinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme