Nadané děti soutěžily v Liberci na logické olympiádě

Rádi luští rébusy, hádanky, hlavolamy a matematika je pro ně hračkou. To je společný jmenovatel pro školáky, kteří se dnes v Liberci sešli na logické olympiádě. V soutěži pořádané sdružením Mensa České republiky na ně čekaly tři stránky plné úloh. Na jejich vyluštění bylo nutné mít pořádného „filipa".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matematická učebnice | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Tady třeba tahle krychlička, ta vzadu, není jasné, jestli tam je, nebo není,“ objasňuje si jedna z asistentek, matematička Martina Šimůnková přesné zadání jedné z úloh spolu s pořadatelkou krajského kola Logické olympiády Hanou Kotinovou.

Pak zazvoní a školáci se dají do luštění. Maminky a tatínkové 150 dětí z celého Libereckého kraje zatím čekají na chodbě. Jan Šulc z České Lípy přišel podpořit nadaného synka - sedmiletého Štěpána.

„Pozorovali jsme to, když byl menší ve školce, že byl tak trochu výjimečný. Nebo učitelky nám naznačovaly, že není zcela v pořádku,“ popisuje. Jak se to projevovalo?

Přehrát

00:00 / 00:00

S malými účastníky Logické olympiády mluvila reportérka Ivana Bernáthová

„Ve školce už v druhé třídě začal sám z ničeho nic počítat. My jsme ho k tomu nevedli a nemotivovali k tomu, abychom do něj drtili matematiku, ale on sám přišel na logické věci. Že třikrát tři budou asi tři plus tři plus tři.“

Vybrané děti se na olympiádu připravovaly většinou pouze tak, že si hrály. Jako Barbora Iglová: "Já dost často luštím sudoku." Nebo Honza Šimůnek: "Já jsem si luštil úlohy, takového matematického klokana. Ten mi docela šel."

Zvládnout všechny logické úkoly se ale všem dětem nepodařilo. Marjánka z Nové Vsi si posteskla: „Bylo to hodně těžké. Šlo mi, že tam byla čtyři políčka a tam se měly doplnit číslice, aby byl všude součet jedenáct."

Sedm nejlepších postoupí do finále

Štěpán zvládl spoustu rébusů, ale také měl s některými problémy: "Třeba s těmi sklenicemi, tam se tě ptali, kolikrát musíš otočit vedlejší sklenice, aby byly dnem vzhůru, když jsou dnem dolů. To mi přišlo s tím otáčením docela těžké."

Ludvík Kašpar z českolipského gymnázia byl se svým výkonem docela spokojený. "Já myslím, že se mi to docela podařilo, chyběly mi tři úlohy z dvaceti. Nejdou mi takové kreslicí úlohy, byla tam tabulka a do ní jsme měli dokreslit co nejmenší počet čtverců, to jsem třeba neměl,“ popisuje.

Hana Kotinová bude teď všechny testy vyhodnocovat. Sedm nejlepších dětí pošle 25. listopadu do Prahy do finále Logické olympiády. Prozrazuje, jak pozná děti, které mají filipa:

„Třeba v té škole jsou aktivnější, odpovídají rychle a správně. A na druhou stranu některé chytřejší děti mohou být tiché. To znamená, že třeba vědí ty odpovědi, ale je jim jedno, jestli to řeknou nebo neřeknou, jim to stačí, čili jsou takoví schovaní. A právě takové děti my prostřednictvím této soutěže hledáme,“ vysvětluje.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme