Naděje v Mladé Boleslavi nabízí bezdomovcům přespání v denním centru

Z mrazivého zimního počasí mají největší strach lidé bez střechy nad hlavou. Útočiště hledají, kde se dá. Ve středisku Naděje v Mladé Boleslavi mají noclehárnu už obsazenou, ale denní centrum bezdomovcům nabízí teplo a pobyt v čistém prostředí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klienti střediska Naděje v Mladé Boleslavi

Klienti střediska Naděje v Mladé Boleslavi | Foto: Jana Huzilová

„Prostě jsem přišel o práci, měl jsem dluhy a dostal jsem až takhle hluboko,“ nebojí se o svém těžkém osudu hovořit jeden z klientů střediska Naděje.

Karel Brůna měl štěstí, v těchto mrazivých dnech našel útočiště. Vedoucí střediska Naděje Ivona Horáková ujišťuje, že dostatek místa bude pro i pro další lidi bez střechy nad hlavou.

„Připravení na to jsme. V případě, že bude mráz, tak klienti budou mít možnost využít střediska denního centra a mohou tam přečkat noc, aby nemuseli být venku,“ říká vedoucí s tím, že kapacita centra je 40 míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve středisku Naděje v Mladé Boleslavi natáčela redaktorka Jana Huzilová

„Zatím se nestalo, že když někdo přijde, abychom ho kvůli kapacitě na denním centru museli odmítnout,“ dodává.

Středisko Naděje v Mladé Boleslavi teď vyhledávají i nedávno amnestovaní, kteří se často nemají kam vrátit. To je případ i Martina Kubánka.

„Byl jsem propuštěný druhého ledna z jiřické věznice. Pocházím z Benátek, tak jsem byl chvíli v Benátkách a další kroky pak vedly sem. Jedná se mi hlavně o nocleh, to je ten základ,“ popisuje svou cestu do střediska.

Klienti musí dodržovat pravidla

I amnestovaný Martin Kubánek je vděčný za tento azyl, musí ale podobně jako ostatní klienti střediska splňovat určité podmínky.

„Klient, který přijde na noclehárnu, musí mít platný průkaz totožnosti a musí mít s sebou také 30 korun. V případě, že nemá, musí navštívit sociální pracovnici, která zjistí jeho stav, a případně se potom dále postupuje tak, že může dohodnout nějaké dávky, příspěvek a tak dále,“ upřesnila vedoucí centra Ivona Horáková.

V denním centru neplatí klient ani korunu. Do střediska nesmí podnapilí ani ti pod vlivem návykové látky. „Přiznám se, trochu jsme oko přimhouřili, ale když by byl klient zjevně pod vlivem alkoholu, tedy že by byl agresivní, v tom případě nebude vpuštěn do střediska,“ upozorňuje na závěr.

Jana Huzilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme