Nadšenci v Olešnici v Orlických horách lyžovali jako před sto lety

V Olešnici v Orlických horách se včera lyžovalo jako před sto lety. Na sjezdovce se závodilo o titul mistra republiky v historickém lyžování. Závodníci jezdili na dřevěných lyžích a v historických kostýmech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické lyžování v Olešnici v Orlických horách | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Řady dřevěných lyží, dřevěné hůlky, nebo bidla, lyžaři oblečení v kožených botách, pumpkách, sakách a svetrech. Nebýt vleku vedle sjezdovky, mohl si včera člověk v Olešnici v Orlických horách myslet, že se ocitnul o sto let zpátky.

Akce se zúčastnilo asi 120 lidí. „Absolutně jsme nic takového nečekali, když jsme s tím před třemi roky začínali, když jsme byli poprvé v Leogangu a viděli jsme tam přes sto závodmíků, tak jsme z toho byli úplně paf. A teď to máme i tady, takže úžasný,“ řekl organizátor akce Michal Martínek a naznačil, odkud přišla inspirace pro olešnický závod.

Jedna ze závodnic, Dana Kubínová, si sjela sjezdovku na dřevěných a pak i na telemarkových lyžích. „Je to moc velký rozdíl. Hlavně tyhle lyže jedou a málem jsem nedošla ani k vleku, protože to je hrozný rozdíl, jak to klouže, na těch starých to moc nejede,“ přiznala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek i historickém lyžování v Olešnici natočil redaktor Jiří Fremuth.

Dřevěné lyže byly jednou z podmínek. K vidění byly i historické kusy, v některých případech opravdu pamatovaly začátek minulého století.

„Táta je údajně dostal ještě od svého,“ popsal jeden z lyžařů, jak přišel ke své výbavě.

Kromě starých lyží bylo podmínkou také stylové oblečení. Na svahu tak byli k vidění třeba pašerák kořalky, Sherlock Holmes nebo kněžna z Ratibořic.

„Stačí mít šikovnou sestru, pár věcí z diakonie a jde to samo,“ popsala posledně jmenovaná.


Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme